عمل تیروئید چقدر طول میکشد؟

مدت زمان عمل تیروئید


گاهی اوقات غده تیروئید به درستی عمل نمی کند و این امر با عوارضی برای فرد همراه خواهد بود. دو بیماری شایع که با کارکرد نامناسب این غده حاصل می شود، کم کاری و پرکاری تیروئید می باشد.
برخی مواقع پزشک تشخیص می دهد که برای درمان بیماری به جراحی احتیاج است. حال اگر شما نیز با اختلال در این غده مواجه هستید و یا این که می خواهید بدانید عمل تیروئید چقدر طول میکشد؟ در چه
مواردی احتیاج است که فرد جراحی شود؟ و یا این که روش های مختلف این عمل چیست؟ بهتر است که تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید.

مدت زمان انجام عمل تیروئید

برای پاسخ به سوال عمل تیروئید چقدر طول میکشد؟ باید بگوییم که این عمل جراحی طولانی نمی باشد. معمولا جراحی حدود یک ساعت به طول می انجامد. در کل روند جراحی تا زمانی که فرد را از اتاق
عمل خارج کنند، نزدیک به دو ساعت می شود، در این جراحی با توجه به تشخیص پزشک معالج همه و یا بخشی از غده برداشته می شود. برای انجام این جراحی به اتاق عمل در بیمارستان احتیاج است و فرد
باید به طور کامل بیهوش شود.

گاهی اوقات که بیماری کل غده را در برنگرفته باشد، معمولا لوبی که با بیماری مواجه است به همراه لوب میانی را برمی دارند و لوب سمت دیگر را نگه می دارند. البته در حین جراحی آن بخش را نیز مورد بررسی قرار می دهند و در صورت لزوم کل غده به صورت یکجا برداشته می شود. گاهی اوقات پزشک برای تخلیه خون از لوله ای به نام درن کمک می گیرد. این لوله نیز معمولا پس از ۲۴ ساعت برداشته می شود.

بررسی مدت زمان انجام عمل تیروئید
مدت زمان انجام عمل تیروئید

نحوه تشخیص پزشک برای انجام عمل جراحی تیروئید

برای این که بدانید عمل تیروئید چقدر طول میکشد؟ ابتدا باید با نحوه تشخیص این بیماری ها آشنا شوید. غده تیروئید یکی از غدد مهم و حیاتی در بدن می باشد. این غده درون ریز مسئولیت سوخت و ساز بدن را بر عهده دارد. در ظاهر از دو لوب تشکیل شده است که به لوب چپ و راست معروف است. بیماری هایی که در این بخش از بدن به وجود می آید بسیار شایع است. بسیاری از افراد در سراسر دنیا با این بیماری ها مواجه هستند و همه روزه داروی خاصی مصرف می کنند.

پزشکان برای تشخیص نوع بیماری ابتدا معایناتی را انجام می دهند و در صورت لزوم، آزمایشاتی از فرد گرفته می شود. گاهی اوقات پزشک از سونوگرافی و یا سی تی اسکن نیز برای این کار کمک می گیرد تا بتواند به نتیجه دقیق تری دست یابد. در برخی مواقع نیز به نمونه برداری از سلول ها نیز احتیاج می شود، پس از انجام این مراحل بیماری تشخیص داده شده و روش هایی برای درمان آن به بیمار ارائه می شود، با توجه به نوع بیماری و یا پیشرفت آن گاهی اوقات نیاز است که جراحی انجام گیرد که این عمل جراحی را با نام تیروئیدکتومی می شناسند.

 تشخیص پزشک برای انجام عمل جراحی تیروئید
چگونگی تشخیص پزشک برای انجام عمل جراحی تیروئید

دلایل انجام عمل تیروئید

شاید بخواهید بدانید که عمل تیروئید چقدر طول میکشد؟ و یا این که چه افرادی باید تحت این جراحی قرار بگیرند؟ گاهی اوقات بیماری هایی که از اختلال در این غده حاصل می شوند، با دارو ها کنترل شده و یا به طور کلی درمان می شوند. اما برخی مواقع این چنین نیست و دارو ها نمی توانند به کنترل بیماری کمک کنند. از آن جایی که بیمار برای کنترل این دسته از بیماری ها باید سالیان سال دارو مصرف کنند، گاهی اوقات فرد از خوردن مرتب و به موقع دارو خودداری کرده و این امر سبب پیشرفت بیماری می شود. در این شرایط دیگر دارو درمانی پاسخگو نمی باشد و برای درمان بیماری به عمل جراحی احتیاج است. در هر یک از شرایط زیر پزشک تشخیص می دهد که بیمار باید برای درمان قطعی بیماری خود تحت عمل جراحی قرار بگیرد:

 •  سرطان تیروئید
 •  بزرگ شدن غیر طبیعی تیروئید
 •  پرکاری غیر طبیعی تیروئید
 •  ندول های تیروئید نامشخص
بررسی دلایل انجام عمل تیروئید
آشنایی با دلایل انجام عمل تیروئید

انواع روش های عمل تیروئید

پس از پاسخگویی به سوال، عمل تیروئید چقدر طول می کشد؟ حال بهتر است که با روش های مختلف این عمل جراحی آشنا شویم. جراحی با بیهوشی کامل فرد آغاز می گردد. پس از آن جراح یک برش در
گردن ایجاد کرده و بنا به تشخیص خود بخشی از غده و یا همه آن را خارج می کند. اگر علت عمل جراحی، بیماری سرطان باشد، ممکن است غدد لنفاوی نیز برداشته شوند. پس از آن که به این سوال شما پاسخ دادیم که عمل تیروئید چقدر طول میکشد؟ حال بهتر است که با انواع روش های این جراحی نیز آشنا شویم. مهم ترین نمونه از این روش ها عبارتند از:

 •  تیروئیدکتومی ساده: در این روش برشی در گردن فرد ایجاد می شود و در نتیجه دسترسی به ناحیه مورد نظر راحت تر انجام می گیرد. معمولا پزشکان از این روش جراحی برای درمان بیماری استفاده می کنند.
 •  تیروئیدکتومی ترانسورال: این روش جراحی نیز یکی دیگر از انواع عمل تیروئید به حساب می آید. برای انجام این عمل در داخل دهان یک برش ایجاد می کنند و در ناحیه گردن هیچ گونه زخمی مشاهده نمی شود.
 •  تیروئیدکتومی آندوسکوپیک: برش هایی که در این روش ایجاد می شود نسبت به دیگر روش ها کوچک تر می باشد. در نتیجه ابزار های خاصی مانند یک دوربین را از این ناحیه وارد کرده و اقدامات لازم را انجام می دهند.
کلام پایانی

غده تیروئید یکی از غدد بسیار مهم در بدن انسان می باشد که وظایف حیاتی را بر عهده دارد. این غده ممکن است با بیماری های مختلفی درگیر شود که برخی از آن ها با دارو درمان می شوند و بعضی دیگر
نیز به عمل جراحی احتیاج دارند. در این مقاله تلاش کردیم تا به شما بگوییم که عمل تیروئید چقدر طول میکشد؟ این عمل در چه شرایطی انجام می گیرد و همچنین روش های مختلف این عمل جراحی را به شما معرفی کردیم. امیدواریم که از مطالعه این مقاله لذت برده باشید و از این که تا پایان ما را همراهی کردید، بی نهایت سپاسگزاریم.

سوالات متداول درباره سوال عمل تیروئید چقدر طول میکشد؟

 1. در حالت کلی فرد چند ساعت برای جراحی تیروئید باید در اتاق عمل بماند؟
  از وقتی که فرد وارد اتاق عمل می شود تا زمان خروج بیمار از اتاق، حدود دو ساعت طول میکشد. پس از آن فرد را به ریکاوری برده تا به هوش بیاید.
 2. چند نمونه روش برای عمل تیروئید وجود دارد؟
  پزشکان از سه روش مختلف برای انجام این عمل استفاده می کنند و آن را با نام های تیروئیدکتومی ساده، آندوسکوپیک و ترانسورال می شناسند.
 3. در چه شرایطی پزشک تشخیص می دهد که بیمار باید تحت عمل جراحی قرار بگیرد؟
  اگر فرد با بیماری هایی مانند سرطان در این ناحیه، گواتر، پرکاری های خطرناک تیروئید مواجه شده باشد، باید حتما تحت جراحی قرار بگیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *