فرق ندول با کیست تیروئید

آشنایی با فرق ندول با کیست تیروئید


شاید برایتان این سوال پیش بیاید که فرق ندول با کیست تیروئید چیست؟ هر دوی این بیماری مربوط به تیروئید است که در ندول سلول های تیروئید به صورت ناگهانی و غیر طبیعی رشد می کنند. تجمع این سول هایی که به طور غیر طبیعی رشد کرده اند موجب ایجاد یک گره یا توده به نام ندول می شود. البته در برخی از موارد این گره ها خوش خیم و در برخی از مواقع نیز بدخیم هستند.

تفاوت ندول با کیست تیروئید

در پاسخ به این سوال که فرق ندول با کیست تیروئید در چیست می توان بیان کرد که در هر دوی این بیماری، برجستگی های غیر طبیعی بر روی سطح پوست ایجاد می شود. این برجستگی ها قابل لمس هستند و اندازه قطر این برجستگی ها در حدود ۰.۵ است. جالب است بدانید که کیست ها در غده تیروئید، ضایعات ندول هستند اما ندول ها توده ای است که اغلب ه صورت جامد می باشد.

به طور معمول تمام کیست های تیروئیدی خوش خیم هستند. اما با این وجود در برخی از مواقع کیست های تیروئید پیچیده ممکن است سرطانی نیز باشند. به همین دلیل، مراجعه به پزشک برای تشخیص زود به هنگام بیماری بسیار حائز اهمیت می باشد. اگر به دنبال بهترین فوق تخصص سرطان تیروئید هستید ما به شما عزیزان پیشنهاد می کنیم کلینیک مجازی تیروئید را انتخاب کنید.

برخی از کیست‌های تیروئید خود به خود برطرف می‌شوند یا اینکه ممکن است پزشک کیست را تحت نظر داشته باشد، آن را تخلیه کند و اینکه  در برخی از مواقع نیز نیاز به جراحی است.

بررسی تفاوت ندول با کیست تیروئید 
آشنایی با تفاوت ندول با کیست تیروئید

ندول تیروئید و آشنایی با علائم

فرق ندول با کیست تیروئید را می توان با تعریفی از ندول تیروئید بیان کرد. عده تیروئید در پایه ی گردن و درست در بالای قفسه سینه قرار دارد و متابولیسم بدن را تنظیم می کند.  در صورت رشد غیر طبیعی سلول های تیروئید توده ای جامد و پر از مایع درون غده تیروئید ایجاد می شود که ندول نام دارد. البته برخی از ندول ها زیاد با علائم خاصی همراه نیستند و جدی گرفته نمی شوند و خیلی کم پیش می آید که تبدیل به سلول های سرطانی شوند.

در برخی از مواقع ندول ها بدون علامت هستند و فرد تنها با مشاهده خود در آینه احساس برآمدگی در گلوی خود را می بیند. گاهی هم پیش می آید که یکی از اطرافیان متوجه برآمدگی زیر گلو شوند و فرد را از وجود چنین برآمدگی در زیر گلو با خبر کنند.

البته یکی از راه های تشخیص این بیماری توسط پزشک عمومی نیز انجام می شود. افراد که به این بیماری دچار می شوند به دلیل بزرگ شدن ندول در غده تیروئید به سختی غذا را می بلعند. اما اینکه فرق ندول با کیست تیروئید بیشتر به مایع یا جامد بودن توده بر می گردد.

البته برخی از افراد با وجود داشتن بیماری سرخرگ کاروتید یا گردن درد یا بیماری غدد پاراتیروئید به پزشک مراجعه می کنند و با انجام آزمایشات سونوگرافی، ام آر آی یا سیتیاسکن متوجه بیماری ندول تیروئید در زیر گلو می شوند.

تشخیص ندول تیروئید

همان طور که بیان کردیم اغلب توده های تیروئیدی در ندول علامت خاصی ندارند که در صورت مشاهده کردن آن باید به پزشک مراجعه کرد. پزشک برای اطمینان یافتن از ندول در غده تیروئید، نمونه برداری با سوزن ظریف را برای بیمار انجام می دهد. نمونه برداری در مطب دکتر به راحتی انجام می شود  و البته برای این کار نیاز هست که شما ناشتا باشید. پزشک از طریق نمونه برداری خوش خیم و بدخیم بودن غده را  تشخیص داده و شما را در جریان کار قرار می دهد. بعد از انجام نمونه برداری شما بدون هیچ ناراحتی یا عارضه ای می توانید به خانه یا محل کار خود برگردید.

نحوه تشخیص ندول تیروئید
چگونگی تشخیص ندول تیروئید

کیست تیروئید چیست؟

در غده تیروئید حفره هایی وجود دارد که اغلب از مایع پر شده اند که به نام کیست مایع نیز نام دارد. در برخی از موارد برخی از این کیست ها اندازه ای در حدود یک سانتی متر دارند که در برخی از موارد نیز به صورت غیر طبیعی رشد می کنند و اندازه آنها بزرگ تر می شود. بنابراین می توان فرق ندول با کیست تیروئید را در جامد و مایع بودن توده تیروئید دانست.

کیست تیروئید
آشنایی با کیست تیروئید
سخن پایانی

از مشکلات مرتبط با تیروئید می توان به ندول تیروئید و کیست تیروئید اشاره کرد. اغلب ندول های تیروئید خوش خیم هستند که با تشخیص سونوگرافی می توان کیست بودن تیروئید را نیز مشخص کرد. فرق ندول با کیست تیروئید مربوط به مایع پر کننده در ندول و کیست است که اغلب همین مایع به صورت خوش خیم و بدخیم با انجام سونوگرافی مشخص می شود. البته کیست های تیروئیدی نسبت به درمان ماکروویو و آر اف خوب جواب می دهند. بنابراین تشخیص زود به هنگام در ندول و کیست تیروئید اهمیت بالایی دارد.

سوالات متداول

 1. آیا ندول تیروئید کشنده می باشد؟
  برخی از ندول های تیروئید سرطانی هستند که برای تشخیص سرطانی بودن آن تنها علائم بالینی کافی نیست. در برخی از مواقع ندول تیروئید کوچک هستند و سرعت رشد پایینی دارند اما در برخی از موارد نیز برخی از ندول ها ثابت، سخت و تا حدی سرعت رشد بالاتری دارند.
 2. آیا تشخیص ندول تیروئید اهمیت دارد؟
  اگر بخواهیم به صورت درصدی محاسبه کنیم این طور بیان می کنیم که حدود 5 درصد از ندول ها بدخیم و حدود 95 درصد از ندول ها نیز خوش خیم هستند و از طرفی نیاز به عمل جراحی ندارند.
 3. کدام نوع کیست کم خطرتر است؟
  اغلب کیست های تیروئیدی با اجزای جامد نسبت به کیست های تیروئیدی که پر از مایع هستند خطر بیشتری دارد. البته تشخیص ماهیت کیست نیز به کمک سونوگرافی مشخص می شود.
 4. آیا امکان بزرگ شدن کیست تیروئیدی نیز هست؟
  کیست های تیروئیدی در برخی از مواقع ثابت هستند و البته گاهی اوقات نیز بزرگ می شوند. البته کیست های تیروئیدی  به دلیل تجمع مایع و خونریزی نیز بسیار سریع رشد می کنند و  موجب مشکلاتی از قبیل تنفس و مشکل در بلع می شوند.
 5. ندول تیروئید بر اثر چه عواملی به وجود می آید؟
  کمبود ید یکی از علائم بروز ندول تیروئید است. البته سرطان تیروئید، التهاب غده تیروئید و کیست های تیروئید نیز از جمله عواملی تاثیر گذار بر رشد ندول تیروئید است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *