علائم سرطان مدولاری MTC و پاپیلاری (PTC)

آشنایی با علائم سرطان مدولاری MTC و پاپیلاری (PTC)


سرطان گردن‌های پارافرنژیال یا سرطان مدولاری تیروئید (MTC) و سرطان پاپیلاری تیروئید (PTC) دو نوع شایع از سرطان تیروئید هستند. این دو نوع سرطان در اکثر موارد با علائمی مشترک همراه هستند، اما در برخی جنبه‌ها با هم متفاوت هستند. در این مقاله به علائم سرطان مدولاری MTC و پاپیلاری (PTC) خواهیم پرداخت.

علائم سرطان مدولاری MTC

سرطان مدولاری تیروئید (MTC) یک نوع نادر از سرطان تیروئید است که در حدود ۴٪ از تمامی سرطان‌های تیروئید رخ می‌دهد. این نوع سرطان از سلول‌های C تیروئید که هورمون کلسیتونین را ترشح می‌کنند، شروع می‌شود. علائم MTC در ابتدا به صورت یک گره یا توده در گردن ظاهر می‌شود که می‌تواند به طور تدریجی رشد کند و به سمت گردن و شانه‌ها گسترش یابد. برخی از علائم دیگر شامل درد گردن، تنگی نفس، خستگی، کاهش وزن ناشی از کمبود اشتها، سوء هاضمه و تشنج می‌باشد.

اگر تشخیص MTC در مراحل اولیه انجام شود، احتمال درمان آن بیشتر است. درمان MTC ممکن است شامل استفاده از جراحی، برای برداشتن تیروئید و گردن‌های پارافرنژیال مشترک با آن، و یا درمان با داروهایی باشد که بعضی از خصوصیات سلول‌های سرطانی را هدف قرار می‌دهند.

بررسی علائم سرطان مدولاری MTC 
آشنایی با علائم سرطان مدولاری MTC

علائم سرطان پاپیلاری (PTC)

سرطان پاپیلاری تیروئید (PTC) یکی دیگر از انواع شایع سرطان تیروئید است. این نوع سرطان از سلول‌های فولیکول‌های تیروئید شروع می‌شود. علائم سرطان پاپیلاری تیروئید ممکن است شامل یک توده یا گره در گردن، تورم گردن، درد گردن، تنگی نفس، سختی در بلعیدن، تنگی صدا و تنگی برخی از عصب‌های گردن باشد.

برخی از بیماران با سرطان پاپیلاری تیروئید ممکن است علائمی نداشته باشند و بصورت تصادفی در زمان آزمایشات پزشکی تشخیص داده شوند. درمان سرطان پاپیلاری تیروئید ممکن است شامل جراحی برای برداشتن بخش یا تمامی تیروئید باشد. پس از جراحی، بیماران ممکن است به ترکیبی از رادیوایودین و یا داروهای شیمیایی تحت درمان بیشتری قرار بگیرند.

بررسی علائم سرطان پاپیلاری (PTC) 
آشنایی با علائم سرطان پاپیلاری (PTC)

تشخیص علائم سرطان های MTC و PTC

با توجه به شباهت علائم MTC و PTC، برای تشخیص دقیق باید از مطالعات تصویری مانند سونوگرافی، اسکن تیروئید و بیوپسی با روش سوزن نمونه‌برداری استفاده شود. همچنین، تست‌های خونی مخصوص مانند آزمایش کلسیتونین و کلسیوم نیز ممکن است در تشخیص MTC مفید باشند.

علاوه بر این، برخی از عوامل خطر برای سرطان تیروئید شامل تاریخچه خانوادگی از سرطان تیروئید، تعداد بیش از حد گردن‌های پارافرنژیال، عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) و عوامل محیطی مانند تعرض به پرتودهی هستند. بنابراین، برای کاهش خطر ابتلا به این نوع سرطان، باید از این عوامل خطر پرهیز کرد.

روش های تشخیص علائم سرطان های MTC و PTC 
چگونگی تشخیص علائم سرطان های MTC و PTC

درمان سرطان مدولاری تیروئید (MTC)

 • جراحی: در مراحل اولیه سرطان MTC، جراحی برای برداشتن تیروئید و گردن‌های پارافرنژیال مشترک با آن، به عنوان روش درمان اولیه استفاده می‌شود. در مراحل پیشرفته‌تر، جراحی ممکن است به همراه درمان شیمیایی و یا رادیوتراپی در نظر گرفته شود.
 • داروهای آرامبکس: این داروها برای کاهش سطح هورمون کلسیتونین در بیماران با سرطان MTC استفاده می‌شوند. این داروها می‌توانند در کاهش حجم توده‌های سرطانی نیز موثر باشند.
 • درمان با رادیوایودین: بعد از برداشتن تیروئید به دلیل سرطان MTC، ممکن است بیمار نیاز به درمان با رادیوایودین برای کاهش باقی‌مانده‌ی بافت تیروئید داشته باشد. این روش درمانی به عنوان یک درمان پس از جراحی موثر است.
 • درمان شیمیایی: در مراحل پیشرفته سرطان MTC، درمان شیمیایی با داروهایی مانند دوکسوروبیسین، کیموتراپی یا داروهای دیگر در نظر گرفته می‌شود.
چگونگی درمان سرطان مدولاری تیروئید (MTC)
درمان سرطان مدولاری تیروئید (MTC)

درمان سرطان پاپیلاری تیروئید (PTC)

 • جراحی: جراحی برای برداشتن بخشی یا تمامی تیروئید در بیماران با سرطان پاپیلاری تیروئید به عنوان روش درمان اولیه در نظر گرفته می‌شود. در برخی موارد، جراحی ممکن است به همراه رادیوتراپی و یا درمان شیمیایی باشد.
 • رادیوایودین: برای کاهش باقی‌مانده بافت تیروئید پس از جراحی، درمان با رادیوایودین در نظر گرفته می‌شود. این روش به خصوص برای بیمارانی که باقی‌مانده بافت تیروئید در داخل بدن دارند، موثر است.
 • درمان شیمیایی: در برخی موارد، برای درمان سرطان پاپیلاری تیروئید، درمان شیمیایی با داروهایی مانند دوکسوروبیسین، پاکلیتاکسل، ویندزولید و دیگر داروها در نظر گرفته می‌شود. این داروها می‌توانند به کاهش حجم توده‌های سرطانی، کاهش سطح هورمون تیروگلوبولین، و کاهش خطر عود سرطانی کمک کنند.

در کل، درمان سرطان مدولاری تیروئید (MTC) و سرطان پاپیلاری تیروئید (PTC) بسته به مرحله‌ی بیماری، شدت آن، و عوارض جانبی ممکن از هر یک از روش‌های درمانی، توسط پزشک تعیین و تجویز می‌شود. همچنین، درمان مکمل و سایر روش‌های درمانی مانند درمان روانشناختی و فیزیوتراپی نیز می‌توانند به همراه درمان اصلی در نظر گرفته شوند.

سخن پایانی

در نهایت، باید تأکید شود که در صورت مشاهده هرگونه علائم مشابه با MTC و PTC، باید به پزشک مراجعه کنید و برای تشخیص دقیق و درمان مناسب، به تشخیص پزشکان و انجام آزمایشات پزشکی اعتماد کنید. به دلیل اینکه در مراحل اولیه این نوع سرطان‌ها علائم آن‌ها معمولاً شبیه به بیماری‌های دیگر هستند، انجام بازرسی‌های پزشکی منظم و آگاهی از علائم آنها بسیار مهم است.

سوالات متداول درباره علائم سرطان مدولاری MTC و پاپیلاری (PTC)

 1.  سرطان MTC چیست و چطور تشخیص داده می‌شود؟
  سرطان MTC یک نوع سرطان تیروئید است که از سلول‌های سی‌توکروم c برگشت‌پذیر برخوردار است. این نوع سرطان در حدود ۵ تا ۱۰ درصد از تمامی سرطان‌های تیروئید را تشکیل می‌دهد. بیماران ممکن است با افزایش سطح هورمون کلسیتونین در خون و یا با تشخیص توده‌های تیروئیدی در سونوگرافی تشخیص داده شوند.
 2. سرطان PTC چیست و چطور تشخیص داده می‌شود؟
  سرطان PTC یک نوع سرطان تیروئید است که از سلول‌های پاپیلار برگشت‌پذیر برخوردار است. این نوع سرطان در حدود ۸۰ درصد از تمامی سرطان‌های تیروئید را تشکیل می‌دهد. بیماران ممکن است با تشخیص توده‌های تیروئیدی در سونوگرافی و بررسی سلول‌های تیروئید در آزمایش سیتولوژی تشخیص داده شوند.
 3. آیا سرطان MTC و PTC به عوامل وراثتی برمی‌گردد؟
  بله، در بعضی از موارد، سرطان MTC و PTC به عوامل وراثتی برمی‌گردد. برای مثال، در بیمارانی که مبتلا به سندرم سیپلو خالص هستند، خطر ابتلا به سرطان MTC افزایش می‌یابد. همچنین، در برخی از خانواده‌ها، چند نفر از اعضا مبتلا به سرطان تیروئید هستند که این می‌تواند نشان‌دهنده وجود عامل وراثتی باشد.
 4. آیا سرطان MTC و PTC قابل درمان است؟
  بله، در بسیاری از موارد، سرطان MTC و PTC قابل درمان است. در مراحل اولیه این بیماری‌ها، جراحی برای برداشتن تیروئید و در برخی موارد، گردن‌های پارافرنژیال مشترک با آن، به عنوان درمان اولیه استفاده می‌شود. در مراحل پیشرفته‌تر، درمان شیمیایی و رادیوتراپی نیز در نظر گرفته می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *