علائم بیماری تیروئید چیست؟

آشنایی با علائم بیماری تیروئید


آیا با عدم تمرکز، لرزش، ریزش مو و افزایش وزن مواجه اید؟ آیا زیاد عرق می کنید و دائما مضطرب هستید؟ آیا خستگی زیاد امان شما را بریده است و از انجام کارهای روزانه خود بازماندید؟ اینها نشانه بیماری تیروئید است اما جای هیچ نگرانی نیست بلکه ما در این مقاله به موضوع علائم بیماری تیروئید چیست؟ می پردازیم و در این باره اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهیم تا با مشاهده این علائم در خودتان برای تشخیص زود هنگام بتوانید سریعا به پزشک مراجعه کنید.

آشنایی با علائم بیماری تیروئید

تیروئید به عنوان یک تنظیم کننده جسم و روح و روان در صورت هر گونه اختلالی که در آن بروز می کند موجب ایجاد یک سری از علائم در بدن می شود. البته علائم تیروئید بیشتر در خانم ها بروز می کند اما جای نگرانی نیست بلکه باید در صورت مشاهده علائم تیروئید به پزشک مراجعه کنید و درمان را پزشک با توجه به شدت بیماری شروع می کند.

البته در صورت کم توجهی و نادیده گرفتن علائم تیروئید مشکلات جدی تری برای شما پیش خواهد آمد. علائم تیروئید چیست؟ و اینکه این بیماری با چه علائمی در بدن بروز می کند مواردی است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت. علائم بیماری تیروئید عبارت اند از:

 علائم بیماری تیروئید
بررسی علائم بیماری تیروئید

خستگی زیاد از علائم اصلی تیروئید

یکی از مهم ترین علائم بیماری تیروئید بدون شک خستگی زیاد است. همان طور که می دانید بیماری تیروئید شامل پرکاری تیروئید و کم کاری تیروئید است. البته خستگی زیاد در طول روز از علائم کم کاری تیروئید است. بنابراین اگر بعد از یک استراحت کامل شبانه و زمانی که صبح از خواب بیدار می شوید باز هم احساس خستگی کردید این طبیعی نیست و باید بدانید که خستگی زیاد در شما یکی از علائم بیماری تیروئید است.

احساس ناراحتی و افسردگی

هورمون سرتونین از غده تیروئید ترشح می شود و ترشح این هورمون موجب احساس شادی در انسان می شود حال اگر شما احساس ناراحتی و افسردگی داشته باشید این خود به تنهایی یکی از علائم کم کاری تیروئید است چرا که هورمون سرتونین ترشح نمی شود و شما به جای احساس شادی احساس ناراحتی خواهید کرد.

احساس ناراحتی و افسردگی از نشانه های بیماری تیروئید
احساس ناراحتی و افسردگی از علائم بیماری تیروئید

احساس تغییر یافتن بو و مزه غذاها و تغییر اشتها

یکی از نشانه های بیماری تیروئید این است که شما مزه ها و بوی غذا را به خوبی تشخیص نخواهید داد و البته تغییر در اشتها نیز از علائم دیگر این بیماری است.

کاهش تمرکز و حافظه از علائم بیماری تیروئید

با افزایش سن و رفتن به سمت سالخوردگی تمرکز و حافظه نیز در بسیاری از مواقع کاهش می یابد. البته یکی از علائم دیگر بیماری تیروئید نیز کاهش تمرکز و حافظه است.

کاهش تمرکز و حافظه از علائم تیروئید
کاهش تمرکز و حافظه از نشانه های بیماری تیروئید

احساس ترس و افزایش ضربان قلب

افزایش ضربان قلب و احساس شدت ضربان قلب در سینه و گلو نیز از علائم بیماری تیروئید است که در واقع این علائم به نام بال بال زدن هم شناخته می شود.

احساس درد و ناراحتی در اندام‌ها و عضلات

سوزن سوزن شدن انگشتان پا یکی از علائم بیماری تیروئید است. اگر در بازوها، ساق پا، دست ها و پاها احساس درد و ناراحتی داشتید این را بدانید که این علائم نشان از کم کاری بیماری تیروئید است که با بروز این علائم خود را نشان می دهد.

احساس درد و ناراحتی در اندام‌ها و عضلات از نشانه های بیماری تیروئید
احساس درد و ناراحتی در اندام‌ها و عضلات از علائم بیماری تیروئید

فشار خون بالا از نشانه های بیماری تیروئید

در بیماری کم کاری تیروئید و پرکاری تیروئید ، افزایش فشار خون بالا یکی از علائم مشترک این بیماری است. افرادی که به بیماری تیروئید مبتلا هستند دو الی سه برابر بیشتر نسبت به دیگر افراد به فشار خون بالا مبتلا می شوند.

تغییر یافتن برنامه خواب

از دیگر علائم بیماری تیروئید می توان به تغییر یافتن برنامه خواب اشاره کرد. بنابراین اگر در طول روز زیاد به خواب می روید یا اینکه کم خواب هستید همه این موارد نشان از علائم بیماری تیروئید است.

کلسترول بالا از علائم تیروئید

سطح بالای کلسترول خون نیز از نشانه های دیگر بیماری تیروئید است که باید این مسئله جدی گرفته شود و حتما به پزشک برای تشخیص و درمان مراجعه کنید.

غده تیروئید چیست؟

همان طور که می دانید و بارها نیز شنیده اید غده تیروئید یک غده پروانه ای شکل است که در جلوی گردن قرار دارد. این غده با ترشح هورمون ها موجب تنظیم کردن سرعت متابولیسم در بدن می شود. در مواقعی که در غده تیروئید اختلال پیش می آید این اختلال موجب به هم خوردن ترشح هورمون های تیروئید می شود.

در واقع با کم و زیاد شدن و به هم خوردن تنظیم هورمون ها توسط تیروئید، علائم زیادی در بدن ایجاد می شود که بهتر است این علائم را بدانید تا در صورت بروز این علائم سریع برای تشخیص و درمان به پزشک مراجعه کنید. اگر به دنبال بهترین جراح تیروئید در تهران هستید ما به شما عزیزان دکتر نسیم سوداگری را پیشنهاد میکنیم.

غده تیروئید
آشنایی با غده تیروئید
سخن پایانی

غده تیروئید با ترشح هورمون، متابولیسم بدن ما را تنظیم می کند حال اگر اختلالی در آن به وجود بیاید به طور قطع در ترشح هورمون ها نیز اختلال به وجود می آید که این امر با نشانه هایی از این بیماری در بدن بروز خواهد کرد. ما در این مقاله به بررسی علائم بیماری تیروئید چیست پرداختیم و تلاش خود را به کار گرفتیم تا در این باره اطلاعات ارزشمندی را در اختیار شما قرار دهیم امیدواریم اطلاعاتی که در این باره برای شما ارائه کردیم موثر واقع شود.

سوالات متداول علائم بیماری تیروئید چیست؟

  1. چه افرادی باید آزمایش تیروئید بدهند؟
    پرکاری تیروئید در خانم ها بیشتر از آقایان است که البته سابقه خانوادگی نیز در این امر نقش زیادی دارد. بیشتر خانم های بالای 60 سال دچار بیماری کم کاری تیروئید می شوند. بنابراین در صورت مشاهده علائم مذکور برای تشخیص و درمان زود هنگام آن می توانید به پزشک مراجعه کنید.
  2. آیا سرطان تیروئید باعث مرگ می شود؟
    سرطان تیروئید به عنوان یک توده متورم در گردن ایجاد می شود که البته به ندرت موجب مرگ می شود و در برخی از موارد با جراحی قابل درمان است.
  3. بعد از جراحی تیروئید بیماران به چه مکمل هایی نیاز دارند؟
    به طور معمول بیماران بعد از جراحی تیروئید باید مکمل های روزانه هورمون های تیروئیدی را مصرف کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *