آیا سرطان غدد لنفاوی کشنده است؟

سرطانی بود غدد لنفاوی


سرطان غدد لنفاوی معمولاً نشانه شروع گسترش سرطان است، اما اغلب قابل درمان است. اینکه چقدر جدی است به عوامل زیادی مانند نوع سرطان، سرعت رشد آن، سلامت کلی فرد و گزینه های درمانی موجود بستگی دارد. در این مقاله به بررسی میزان خطرات و عوامل موثر بر این بیماری و بررسی این سوال می پردازیم که آیا سرطان غدد لنفاوی کشنده است؟

غدد لنفاوی کجای بدن قرار دارد؟

ما صدها غدد لنفاوی داریم که در سراسر بدن از جمله گردن، زیر بغل، سینه، شکم و کشاله ران پخش شده اند. به شکل یک لوبیا کوچک، بخشی از سیستم ایمنی بدن است که به مبارزه با عفونت و بیماری کمک می کند. با عبور مایع از سیستم لنفاوی، غدد لنفاوی وظیفه مهم فیلتر کردن سموم و مبارزه با عفونت با حمله و کشتن میکروب ها را بر عهده دارند. سپس مایع به وریدهای بزرگ در قفسه سینه بازگردانده می شود.
غدد لنفاوی اولین خط دفاعی سیستم ایمنی بدن شما هستند و از شما در برابر چیزهایی مانند میکروب ها که می توانند شما را بیمار کنند محافظت می کنند.
به طور کلی سیستم لنفاوی دو وظیفه اصلی دارد. شبکه ای از عروق، دریچه ها، مجاری، گره ها و اندام های آن با تخلیه مایع اضافی به نام لنف از بافت بدن و بازگرداندن آن به خون پس از فیلتر کردن، به تعادل مایع بدن کمک می کند. برخی از انواع سلول های خونی نیز در غدد لنفاوی ساخته می شوند.

غدد لنفاوی کجای بدن قرار دارد؟
غدد لنفاوی کجای بدن قرار دارد؟

سرطان غدد لنفاوی چیست؟

همانطور که برخی از سرطان ها پیشرفته تر می شوند، بیشتر مستعد گسترش به غدد لنفاوی از طریق عروق لنفاوی کوچک هستند. اینها شامل سرطان های سینه، پوست (ملانوم)، دستگاه گوارش، کبد، پانکراس، ریه، سر و گردن و همچنین سرطان های غدد درون ریز، اورولوژی و زنان است. سرطان همچنین می تواند از غدد لنفاوی شروع شود. به این لنفوم می گویند.
هنگامی که سرطان به غدد لنفاوی گسترش می یابد، معمولاً متورم و بزرگ می شوند، احساس سختی می کنند و ممکن است در لمس حساس باشند یا نباشند. یک غده لنفاوی متورم ممکن است هنوز فقط به اندازه یک انگور یا بزرگتر باشد. با این حال، در حالی که برخی از غدد لنفاوی هنگام بزرگ شدن قابل مشاهده یا قابل توجه هستند، بسیاری از آنها مانند غدد لنفاوی داخل قفسه سینه یا شکم قابل مشاهده نیستند.

انواع سرطان غدد لنفاوی

دو دسته اصلی لنفوم یا سرطان غدد لنفاوی وجود دارد:

 • لنفوم هوچکین: گروهی از سرطان های غدد لنفاوی خون است که بر سیستم لنفاوی شما تأثیر می گذارد. این سرطان از لنفوسیت های شما شروع می شوند. لنفوسیت ها گلبول های سفید خونی هستند که بخشی از سیستم لنفاوی شما هستند. هر ساله افراد بیشتری با درمان عمر طولانی تری دارند. گاهی اوقات درمان، تمام علائم و نشانه های لنفوم هوچکین را از بین می برد. لنفوم هوچکین ممکن است افراد بین 20 تا 39 سال و بالای 65 سال را مبتلا کند.
 • لنفوم غیر هوچکین: لنفوم غیر هوچکین گروهی از سرطان خون است که در سیستم لنفاوی شما ایجاد می شود. به لطف درمان های جدید، از جمله درمان های هدفمند، افراد مبتلا به این شرایط عمر طولانی تری دارند. در برخی موارد، درمان‌ها علائم و نشانه‌های لنفوم غیرهوچکین را از بین می‌برند و بیماری را برای ماه‌ها یا سال‌ها در حالت بهبودی نگه می‌دارند. سرطان غدد لنفاوی غیر هوچکین معمولاً سنین 60 تا 80 سالگی را تحت تاثیر قرار می دهد.
سرطان غدد لنفاوی
آشنایی با انواع سرطان غدد لنفاوی

علائم و نشانه های سرطان غدد لنفاوی

بسیاری از علائم لنفوم مشابه علائم سایر بیماری های کمتر جدی است. داشتن این علائم به معنای ابتلا به لنفوم نیست. اگر متوجه شدید غدد لنفاوی متورم شده‌اند که بعد از دو هفته بهبود نمی‌یابند (غدد لنفاوی ممکن است با عفونت متورم شوند)، در نظر داشته باشید که برای ارزیابی آن با پزشک خود قرار ملاقات بگذارید.
علائم شایع لنفوم هوچکین و لنفوم غیر هوچکین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 • تورم بدون درد: تورم یک یا چند غدد لنفاوی در گردن، زیر بغل یا کشاله ران که در عرض چند هفته از بین نمی رود.
 • خستگی مداوم: زمانی که هر روز حتی پس از خواب کافی احساس خستگی می کنید.
 • تب: تبی که بیش از دو روز بالای 103 درجه فارنهایت (39.5 درجه سانتیگراد) باقی بماند یا تبی که عود می کند.
 • عرق شبانه: اگر آنقدر عرق می کنید که از خواب بیدار می شوید و متوجه می شوید که لباس خواب و ملحفه تان خیس شده است.
 • تنگی نفس : زمانی که احساس می کنید نمی توانید هوای کافی را وارد ریه های خود کنید.
 • کاهش وزن غیرقابل توضیح: زمانی که بدون رژیم یا ورزش 10 درصد از وزن کل بدن خود را در شش ماه از دست داده اید.

درمان سرطان غدد لنفاوی

حال ممکن است سوالات بسیاری در ارتباط با لنفوم در میان مردم مطرح شود که آیا سرطان غدد لنفاوی درمان دارد؟ و یا سرطان غدد لنفاوی کشنده است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مطالعات متعددی برای تعیین اینکه آیا پرتو می‌تواند جایگزین بهتری برای جراحی باشد، در حال انجام است.

سرطانی که به غدد لنفاوی گسترش یافته است با جراحی برداشته می‌شود یا ممکن است با شیمی‌درمانی، پرتودرمانی، سایر داروهای ضد سرطان مانند آنتی‌بادی‌ها، سلول‌های CAR-T، مهارکننده‌های دارویی با مولکول‌های کوچک یا ترکیبی از آنها درمان شود.

نحوه درمان سرطان غدد لنفاوی
چگونگی درمان سرطان غدد لنفاوی
سخن پایانی

اگر لنفوم دارید، ممکن است با ایجاد برنامه ای برای زندگی با سرطان غدد لنفاوی از آن بهره مند شوید. این طرح می تواند شما را از طریق درمان اولیه و هر درمان بعدی ایمن کند.
دریابید که چگونه درمان لنفوم ممکن است بر زندگی روزمره شما تأثیر بگذارد. به این ترتیب می توانید تصمیم بگیرید که در خانه بمانید و یا در حین درمان به کمک نیاز دارید. به هر حال نوع سرطان غدد لنفاوی بدخیم نسبت به سرطان های دیگر قابل معالجه تر است.

سوالات متداول

 1. چه عواملی باعث ایجاد سرطان غدد لنفاوی می شود؟
  لنفوم زمانی اتفاق می‌افتد که گلبول‌های سفید خون در سیستم لنفاوی شما به سلول‌های سرطانی در حال رشد سریع تغییر می‌کنند که نمی‌میرند. مانند اکثر سرطان‌ها، اکثر جهش‌های ژنتیکی که باعث لنفوم می‌شوند، خود به خود و بدون علت قابل شناسایی اتفاق می‌افتند. اما تحقیقات نشان می دهد که شرایط یا مسائلی مانند: ویروس هایی از جمله HIV، ژنتیک، پایین آمدن سیستم ایمنی بدن و بیماری های خودایمنی خطر ابتلا به لنفوم را افزایش دهد.
 2. لنفوم یا سرطان غدد لنفاوی چگونه تشخیص داده می شود؟
  لنفوم را با انجام معاینات فیزیکی برای ارزیابی علائم احتمالی لنفوم و بیوپسی برای به دست آوردن بافت برای معاینه توسط پاتولوژیست پزشکی تشخیص می دهند.
 3. درمان لنفوم چگونه انجام می شود؟
  درمان لنفوم با روش هایی مانند: شیمی درمانی، پرتودرمانی، درمان هدفمند، ایمونوتراپی، درمان با سلول های T CAR ، پیوند سلول های بنیادی (مغز استخوان) انجام می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *