رژیم غذایی برای کیست تیروئید

آشنایی با رژیم غذایی برای کیست تیروئید


بسیاری از افراد با بیماری های غده تیروئید مواجه هستند. شاید با استفاده از مواد غذایی نتوان به درمان قطعی این بیماری ها کمک کرد اما با داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب می توانید تا حدود زیادی به عملکرد مناسب این غده کمک کنید. با استفاده از رژیم غذایی برای کیست تیروئید می توان از پیشرفت بیماری جلوگیری کرده و سالم تر زندگی کنید. اگر می خواهید برای کوچک تر کردن کیست تیروئید اقدام کنید، می توانید از رژيم غذایی خود شروع کنید. با اصلاح برنامه غذایی روزانه می توانید به عملکرد بهتر این غده کمک کنید.

بررسی رژیم غذایی برای کیست تیروئید

برای جلوگیری از رشد کیست تیروئید می توانید رژیم غذایی مناسبی را انتخاب کنید. رژیم غذایی برای کیست تیروئید باید دارای خصوصیات و ویژگی هایی باشند تا بتوانند از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند. مهم ترین نکاتی که در تعیین یک برنامه غذایی مناسب باید داشته باشید عبارتند از:

 • کنار گذاشتن نمک خوراکی
 • افزودن چربی های مفید
 • محدود کردن شیرینی ها
 • مصرف غذا های گواتروژن دار
 • مصرف فیبر کافی

از آن جایی که بیماری تیروئيد می تواند سبب افزایش سطح قند خون شود، بهتر است که افراد مبتلا به بیماری های تیروئیدی، مصرف شیرینی ها را کاهش دهند. همچنین در رژیم غذایی برای کیست تیروئید بهتر است که تا حد امکان از مصرف نمک خودداری نمایید.

همچنین مصرف میوه و سبزیجات به دلیل داشتن فیبر کافی می توانند در بهبود شرایط افراد بیمار موثر باشد. منظور از استفاده چربی های مفید در این رژیم غذایی، روغن زیتون، آجیل ها و آووکادو می باشد. این مواد خاصیت ضد التهابی داشته و به افزایش سطح سلامتی بدن انسان ها کمک می کند. شما عزیزان می توانید با خواندن مقاله غذاهای مفید برای کم کاری تیروئید اطلاعات کاملی را در این باره کسب نمایید.

 رژیم غذایی برای کیست تیروئید
مناسب ترین رژیم غذایی برای کیست تیروئید

نکات دیگر برای داشتن رژیم غذایی مناسب برای کیست تیروئید

علاوه بر مواردی که در بالا به آن ها اشاره کردیم، نکات دیگری نیز وجود دارند که باید در تعیین رژیم غذایی برای کیست تیروئید مورد توجه قرار گیرند. مهم ترین نمونه از این نکات به شرح زیر می باشند:

 • از بین بردن سموم
 • استراحت دادن شبانه به بدن خود
 • نوشیدن الکل در حد اعتدال
 • خودداری از پرخوری کردن
 • حذف غذا های فرآوری شده
 • محدود کردن استرس رژیم غذایی

معرفی انواع رژیم های غذایی تیروئید

برنامه های زیادی وجود دارند که به عنوان رژيم غذایی برای کیست تیروئید معرفی می شوند. مهم ترین نمونه از این برنامه ها عبارتند از:

 انواع رژیم های غذایی تیروئید
آشنایی با انواع رژیم های غذایی تیروئید

رژيم حذفی

بهتر است که در برنامه غذایی خود مواد آلرژي زا که سبب افزایش التهاب می شوند را حذف کنید کنید و از این طریق راحت تر وزن کم کنید.

رژیم غذایی فاقد گلوتن

بیماری سلیاک یکی از انواع بیماری می باشد که می تواند اثرات مخربی بر روی تیروئید داشته باشد. این بیماری با مصرف گلوتن، پروتئین موجود در گندم و جو پیشرفت می کند و در نتیجه سبب آسیب به غده تیروئید می گردد. از این رو باید غذا های حاوی گلوتن را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

رژيم غذایی با گلیسمی پایین

در این رژیم غذایی افراد باید قند کم و کربوهیدرات های ساده استفاده کنند. این رژيم به شما کمک می کند تا قند خون خود را متعادل کرده و در نتیجه از التهاب و استرس غذایی خود بکاهید. با این شیوه می توانید تا حدود زیادی به عملکرد بهتر غده تیروئید کمک کنید.

رژيم پروتکل خود ایمنی

با استفاده از این رژیم غذا های خاصی که سبب افزایش التهاب بدن می شوند را حذف می کنیم و از این طریق سیسیتم ایمنی بدن را تقویت می نماییم. این رژیم که بین ۶ تا ۸ هفته طول می کشد، می تواند تاثیر بسزایی در عملکرد غده تیروئید داشته باشد.

رژيم پروتکل خود ایمنی
بررسی رژيم پروتکل خود ایمنی
کلام آخر

افرادی که با کیست تیروئید مواجه شده اند بهتر است که با داشتن یک برنامه غذایی مناسب از پیشرفت بیماری جلوگیری کنند. داشتن رژيم غذایی برای کیست تیروئید، التهاب ها را کاهش داده و سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. برای داشتن یک رژیم مناسب بهتر است که از مصرف بیش از حد نمک و شیرینی ها خودداری کنید و در مقابل چربی های مفید و ویتامین های لازم را به بدن برسانید. ویتامین ها و املا معدنی مانند سلنیوم، ویتامین D، B12، آهن و روی می توانند در عملکرد بهتر غده تیروئید موثر واقع شوند.

سوالات متداول برای رژیم غذایی برای کیست تیروئید

 1.  چند نمونه از رژيم غذایی مناسب برای کیست تیروئید را معرفی کنید؟
  استفاده از رژیم هایی مانند رژیم حذفی، رژیم فاقد گلوتن، رژیم با گلیسمی پایین و همچنین رژیم پروتکل خود ایمنی می تواند گزینه های مناسبی برای بهبود این بیماری باشد.
 2. برای بهبود کیست تیروئید باید از چه نوع ویتامین هایی بیش تر استفاده کنیم؟
  در این شرایط بهتر است که ویتامین های D، B12، سلنیوم، آّن و روی مصرف کنید.
 3. برای بهبود کیست تیروئید از خوردن چه مواد غذایی باید پرهیز کنیم؟
  برای بهبود این بیماری باید از خوردن نمک و شیرینی های زیاد بپرهیزید و مصرف الکل را تا حد امکان کاهش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *