درمان ریزش مو ناشی از بیماری تیروئید

نحوه درمان ریزش مو ناشی از بیماری تیروئید


امروزه بسیاری از افراد بنا به دلایل مختلف ممکن است به ریزش مو دچار شوند. ریزش مو یکی از علائمی است که نشان می‌دهد بدن شما دچار یک مشکل داخلی شده و باید تحت درمان قرار بگیرید. حال این مشکل داخلی ممکن است هر چیزی باشد، اما یکی از بیماری‌هایی که می‌تواند بر روی ریزش مو افراد تاثیر گذار باشد، بیماری تیروئید است. غده تیروئید یکی از غده‌های مهم در بدن انسان بوده که وجود اختلال در آن می‌تواند مشکلات بسیار متعددی را به وجود بیاورد و یکی از آن مشکلات، ریزش مو خواهد بود. در این مقاله نیز قصد داریم تا به بررسی درمان ریزش مو ناشی از بیماری تیروئید بپردازیم و اطلاعاتی را در این خصوص در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. بنابراین برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

 نحوه درمان ریزش مو ناشی از بیماری تیروئید

برای درمان ریزش مو ناشی از بیماری‌های مربوط به تیروئید، در وهله اول باید با پزشک معالج خود مشورت کنید تا ایشان با تجویز داروهای مختلف، بتوانند این اختلال را در بدن شما کنترل نمایند. پس از آن یکی از جمله مهم‌ترین اقداماتی که پس از مراجعه به دکتر غدد و گرفتن داروهای تیروئید باید انجام دهید، مراجعه به یک دکتر پوست و مو می‌باشد. به دلیل آنکه پزشک متخصص می‌تواند به خوبی تشخیص دهد که علت ریزش مو چیست و چه راهکاری برای درمان آن وجود دارد. پزشک متخصص از جوانب بسیار مختلفی می‌تواند ریزش مو را مورد بررسی قرار داهد و برای رفع این عارضه درمان‌های متناسب با بیماری شما را توصیه نماید. اگر به دنبال بهترین جراح تیروئید هستید ما به شما عزیزان پیشنهاد میکنیم کلینیک مجازی تیروئید را انتخاب کنید. از جمله درمان‌هایی که برای ریزش مو ناشی از تیروئید وجود دارد، به شرح زیر خواهد بود:

 • درمان با تغذیه سالم: درمان به وسیله تغذیه و استفاده از تغذیه سالم از اهمیت بسزایی برخوردار است. به صورت کلی کمبود ماده‌های حیاتی در بدن می‌تواند سبب شود که شما با مشکلات ریزش مو مواجه شوید. بنابراین در کنار داروهای درمانی، باید از مکمل‌ها و تغذیه‌ای مناسب (تحت نظر پزشک معالج) نیز بهره ببرید.
 • درمان با داروهای مخصوص: داروهای تیروئیدی می‌تواند ریزش موی ناشی از این بیماری را تا حد بسیاری کاهش دهد. داروی لووتیروکسین از جمله داروهای بسیار مهمی است که برای درمان بیماری‌های مربوط به غده تیروئید تجویز می‌شود. اما معمولا یکی از عوارض این دارو، ریزش پیش رونده مو می باشد. بنابراین بسیار مهم است که در کنار این دارو، از داروهای دیگری برای جلوگیری از ریزش موی خود استفاده کنید که تشخیص آن بر عهده پزشک است.
 درمان ریزش مو ناشی از بیماری تیروئید
چگونگی درمان ریزش مو ناشی از بیماری تیروئید

تیروئید چیست؟

اگر بخواهیم یک تعریف یا اطلاعات کامل در خصوص تیروئید در اختیار شما عزیزان قرار دهیم، باید اشاره نماییم که غده تیروئید یک اندام کوچک و عضوی از بدن ماست که در جلوی گردن قرار داشته و در اطراف نای پیچیده شده است. همان گونه که می‌دانید، انسان‌ها در بدن خود دارای غدد متعددی هستند که هر کدام از آن‌ها وظایف متعددی را بر عهده دارند و به نوعی کار خاصی را انجام می‌دهند. حال وظیفه غده تیروئید بدین صورت است که هورمون‌هایی را بسازد که بتواند عملکرد حیاتی بدن را کنترل نماید.

زمانی که تیروئید شما به درستی کار نکند، می‌تواند کل بدن‌تان را تحت الشعاع قرار دهد! تیروئید وظیفه مهم ترشح و کنترل هورمون‌های تیروئیدی که متابولیسم بدن شما را کنترل می‌کند، بر عهده خواهد داشت. در واقع زمانی که غده تیروئید با مشکل مواجه می‌شود، بدان معناست که متابولیسم بدن شما به مشکل برخورد می‌کند. به صورت کلی تیروئید متابولیسم را با چند هورمون خاص کنترل خواهد کرد که از آن‌ها می‌توان به تیروکسین، تری یدوتیرونین اشاره داشت. این دو هورمون توسط تیروئید ایجاد می‌شوند و به سلول‌های بدن دستور می‌دهند که چه میزان انرژی را استفاده نمایند.

بیماری تیروئید چیست؟

متاسفانه بسیاری از افراد به بیماری‌های متعدد مربوط به غده تیروئید مبتلا می‌شوند که در هر صورت ممکن است برای آن‌ها مشکلات متعددی به وجود بیاید. به صورت کلی می‌توان اذعان داشت که بیماری تیروئید در کل سبب ایجاد عدم تعادل در تولید هورمون‌های مورد نیاز در بدن خواهد شد. به صورت کلی تیروئید هورمون‌هایی را به وجود می‌آورد که عملکرد طبیعی بدن را حفظ می‌نماید. ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که پر کاری و کم کاری تیروئید چیست؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان اذعان داشت که:
پرکاری تیروئید:
اگر هورمون‌های بدن شما بیش از اندازه معمول تولید شود، بدن انرژی بسیار زیادی را مصرف می‌کند. این موضوع به پرکاری تیروئید معروف است. استفاده سریع از انرژی می‌تواند ضربان قلب شما را افزایش دهد، وزن بدنتان را کاهش دهد. حتی باعث ایجاد احساس برافروختگی و تحریک پذیری و حتی مشکل‌های عصبی برای شما شود.
کم کاری تیروئید:
غده تیروئید ممکن است با مشکل کم کاری تیروئید نیز مواجه شود. در این صورت است که تیروئید هورمون‌های کمی را ترشح خواهد کرد! هنگامی که هورمون‌های تیروئید در بدن شما کم باشد، می‌تواند باعث ایجاد خستگی ، اضافه وزن و حتی عدم تحمل دمای سرد در شما شود. این دو اختلال اصلی می توانند ناشی از عوامل مختلفی باشند. یکی از این عوامل ژنتیک است.

بیماری تیروئید
آشنایی با بیماری تیروئید

علائم بیماری‌های مربوط به تیروئید

بیماری تیروئید در دو نوع کم کاری و پرکاری تیروئید، هر کدام دارای علائم مختلفی می‌باشند. شما عزیزان در صورت داشتن علائم این بیماری می‌توانید به پزشک معالج مراجعه کرده تا ایشان با داروها بتواند بیماری شما را کنترل نماید. به خاطر داشته باشید که علائم پر کاری و کم کاری تیروئید با یک دیگر متفاوت هستند و در زیر به این علائم اشاره خواهیم کرد:

 • اضطراب، تحریک پذیری و عصبی بودن
 • داشتن مشکل در خواب
 • کاهش وزن
 • داشتن غده تیروئید بزرگ
 • گواتر
 • ضعف عضلانی و لرزش
 • قاعدگی‌های نامنظم و یا توقف قاعدگی
 • احساس خستگی مفرط
 • افزایش وزن
 • تجربه فراموشی
 • قاعدگی‌های مکرر و سنگین
 • ریزش مو
 • داشتن موهای خشک و زبر
 • داشتن صدای خشن

ریزش مو در بیماری تیروئید

همان گونه که در بخش‌های قبل اشاره کرده‌ایم، وجود مشکل در غده تیروئید می‌تواند مشکلات بسیار متعددی را به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات ایجاد ریزش موی شدید در افراد است. منظور از ریزش موی شدید، ریختن موها به صورت غیر قابل کنترل می‌باشد. حتی یکی از مشکلات خاصی که برای موها ممکن است به وجود بیاید، خشکی و زبری موها نیز می‌باشد. این خشکی مو نیز در ادامه می‌تواند وز شدن و حتی ریزش مو را نیز به همراه داشته باشد.

ممکن است این سوال برای شما عزیزان به وجود بیاید که ریزش موی ناشی از تیروئید به چه صورت است!؟ برای پاسخ به این سوال می‌توان اذعان داشت که ریزش موی حاصل از تیروئید به این صورت می باشد که در هنگامی که موها شانه زده می شوند و یا فرد در حال دوش گرفتن است، با ریزش شدید موها مواجه خواهد شد! در این صورت بهتر است که غده تیروئید توسط پزشک مورد بررسی قرار داده شود و با تشخیص به موقع داروهایی تجویز گردد که از ریزش موها جلوگیری شود.

ریزش مو در بیماری تیروئید
درمان ریزش مو در بیماری تیروئید
سخن پایانی

اگر شما نیز از مشکل ریزش مو به علت بیماری تیروئید رنج می‌برید، بهتر است که در این خصوص به پزشک معالج مراجعه کرده و برای حل این مشکل با ایشان مشورت کنید. به صورت معمول افرادی که ریزش موی خود را زیر نظر پزشک متخصص درمان می کنند، بسیار کمتر و به ندرت با عوارضی مواجه می شوند.

سوالات متداول

 1. بیماری کم کاری تیروئید خطرناک تر است یا پر کاری تیروئید؟
  هر دو بیماری جدی هستند و باید توسط پزشک متخصص مورد معالجه قرار بگیرند.
 2. آیا جایگزین دیگری برای داروی لووتیروکسین وجود دارد؟!
  بله این موضوع به نظر پزشک معالج شما بستگی خواهد داشت. در واقع جایگزین مناسب باید از سوی پزشک برای داروی لووتیروکسین انتخاب شود.
 3. آیا ریزش موی تیروئید به صورت سکه‌ای است؟
  موارد ریزش موی ناشی از اختلال تیروئید در تمام بخش های سر به صورت یکنواخت ایجاد می‌شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *