درمان تیروئید با روش تیروئیدکتومی

نحوه درمان تیروئید با روش تیروئیدکتومی


تیروئید یکی از غدد بسیار مهم و حیاتی در بدن می باشد که هورمون خاصی را در بدن ترشح می کند. این غده از دو لوب کاملا مشابه و یکسان تشکیل شده است که به واسطه یک بافت میانی به هم متصل شده اند. هر گونه اختلال در عملکرد این غده سبب مختل شدن بخش هایی از اندام های بدن می شود. امروزه درمان تیروئید با روش تیروئیدکتومی انجام می شود و این عمل در حقیقت به معنای جراحی غده تیروئید می باشد که در انواع مختلفی انجام می گیرد.

برخی از بیماران به نوع جزئی این عمل جراحی احتیاج دارند و بعضی دیگر از آن ها باید برای عمل تیروئیدکتومی کلی اقدام نمایند. در نوع جزئي این عمل جراحی تنها بخشی از غده تیروئید برداشته می شود اما در جراحی کلی، تمام غده به طور کامل برداشته می شود.  معمولا جراحی کامل زمانی انجام می شود که فرد به سرطان در این بخش از بدن مبتلا شده باشد و یا این که تیروئید او بیش از حد بزرگ باشد.

گاهی اوقت نیز نیاز است که یک لوب از تیروئید برداشته شود که در این عمل پزشک نصف این غده را بر می دارد. این عمل جراحی را با نام همی تیروئیدکتومی می شناسند و جزء جراحی های جزئی می باشد. یکی دیگر از انواع تیروئید های جزئي ایستموسکتومی می باشد که در این روش جراحی، پزشک بافت میان دو لوب را بر می دارد.

نحوه انجام عمل تیروئیدکتومی

گاهی اوقات پزشک تشخیص می دهد که بیماری فرد با دارو بر طرف نمی شود و باید برای درمان تیروئید به روش تیروئیدکتومی اقدام کنید. برای انجام این نوع عمل جراحی ابتدا بیمار را بیهوش می کنند و سپس برای انجام جراحی اقدام می نمایند. پزشکان برای انجام این جراحی از روش های مختلفی استفاده می کنند، گای اوقات بر روی گردن بیمار برش ایجاد کرده و بخش از غده و یا تمام آن را بیرون می آورند اما بعضی مواقع یک برش کوچک بر روی گردن ایجاد می کنند و با کمک یک دوربین فیلمبرداری عمل جراحی را انجام می دهند.

برای این کار یک ربات از طریق همین برش کوچک وارد بدن شده و جراحی با کمک این دستگاه انجام می گیرد. معمولا در حین عمل پزشک غدد لنفاوی اطراف این بخش را نیز مورد آزمایش قرار می گیرد و در شرایطی که در این غدد نیز سلول های سرطانی رشد کرده باشند، آن ها را نیز از بدن خارج  کرده و تمام بخش را پاکسازی می کند.

 انجام عمل تیروئیدکتومی
چگونگی انجام عمل تیروئیدکتومی

دوران نقاهت پس از جراحی تیروئیدکتومی

از آن جایی که برای درمان تیروئید به روش تیروئیدکتومی فرد داروی بیهوشی دریافت کرده و گردن او زخم می شود، دوران نقاهتی برای فرد در نظر گرفته می شود. بیمار باید توجه داشته باشد که احساس درد تا چند روز اول کاملا طبیعی می باشد و باید حداقل ۱۰ روز از انجام فعالیت های سنگین خودداری کرده و بیش تر استراحت کنند.

برای کاهش درد در این دوران باید از استامینوفن و یا ایبوپروفن استفاده کنند. همچنین توجه داشته باشند که بعد از این عمل بدن بیمار به کم کاری تیروئید مبتلا می شود و باید با انجام آزمایشات لازم و مطابق با نظر پزشک دارو با دوز معینی مصرف کنید. این عمل جراحی عوارض جانبی خاصی ندارد اما برخی از بیماران پس از انجام این عمل با عوارضی مواجه می شوند که عبارتند از:

  • آسیب به تار های صوتی
  • کاهش میزان کلسیم خون
  • آسیب به غده پاراتیروئید
  • خونریزی و مسدود شدن راه تنفسی
دوران نقاهت پس از جراحی تیروئیدکتومی
دوران نقاهت پس از جراحی تیروئیدکتومی
سخن پایانی

تیروئیدکتومی یک روش جراحی است که در درمان مشکلات تیروئید مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، تیروئید یک بخش یا کل آن تخلیه یا حذف می‌شود. تیروئیدکتومی ممکن است در مواردی مانند سرطان تیروئید، ندول‌های بزرگ یا ندرتاً برای مشکلات خاص دیگر انجام شود. این جراحی معمولاً با مراقبت‌های پساعملی دقیق همراه است و پس از آن باید داروهای تیروئیدی جهت تعویض هورمون‌های تیروئید مصرف شود. تیروئیدکتومی بهبود در مشکلات تیروئید می‌آورد، اما نیاز به پیگیری مداوم با پزشک دارد تا سطح هورمون‌های تیروئید در بدن کنترل شود و عوارض جانبی کاهش یابند.

سوالات متداول درمان تیروئید با روش تیروئیدکتومی

تیروئیدکتومی یک روش جراحی است که در درمان مواردی مانند سرطان تیروئید، ندول‌های بزرگ تیروئید، هیپرتیروئیدی (افزایش فعالیت تیروئید)، هیپوتیروئیدی (کاهش فعالیت تیروئید) و مشکلات تیروئیدی خاص دیگر به کار می‌رود.

تیروئیدکتومی به دو صورت انجام می‌شود: جزئی (تخلیه بخشی از تیروئید) و کلی (حذف تمام تیروئید). جراح با برش در منطقه گردن به تیروئید دسترسی پیدا می‌کند و سپس بخش‌های مورد نیاز را حذف یا تخلیه می‌کند. در مواردی که تیروئید کاملاً حذف می‌شود، بیمار نیاز به داروی جایگزین برای تعویض هورمون‌های تیروئید دارد.

بعد از تیروئیدکتومی، بیمار نیاز به مراقبت‌های پساعملی دارد. این شامل مراقبت از بخش جراحی، کنترل سطح هورمون‌های تیروئید با داروها، و مانیتورینگ دقیق سلامت تیروئید است. بیمار باید با پزشک متخصص تیروئید برای بررسی منظم سلامت تیروئید و تنظیم داروهای مصرفی خود مراجعه کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *