درمان تیروئید با روش توتال تیروئیدکتومی

نحوه درمان تیروئید با روش توتال تیروئیدکتومی


زمانی که غده تیروئید بیش از حد بزرگ می شود و یا این که وجود سلول های سرطانی در این بخش تشخیص داده می شود، پزشکان ترجیح می دهند که با عمل جراحی این غده را خارج نمایند. برای انجام این جراحی پزشکان گلو را بریده و از همین قسمت غده را خارج می کنند. البته روش جدید تری نیز وجود دارد که یک خراش کوچک بر روی گلو ایجاد می کنند و با فرستادن یک ربات و با کمک دوربین ها جراحی را انجام می دهند. درمان تیروئید با روش توتال تیروئیدکتومی یکی از انواع روش های جراحی می باشد که بنا به تشخیص پزشکان صورت می گیرد. در این روش پزشک تمام غده تیروئید را از ناحیه گلو خارج می کند و در شرایطی که لازم باشد غدد لنفاوی اطراف آن را نیز بیرون می آورد.

روش های دیگری نیز وجود دارد که با توجه به شرایط بیمار پزشک یکی از آن ها را انتخاب کرده و اجرا می کند. تیروئیدکتومی نزدیک – توتال یکی دیگر از انواع این جراحی می باشد که در آن پزشک هر دو لوب را برداشته فقط مقدار کمی از بافت (در حد کم تر از یک میلی متر) باقی می گذارد. تیروئیدکتومی ساب- توتال سومین نمونه از این جراحی است که جراح در این روش ۳ تا ۵ گرم از بافت سالم غده را نگه داشته و بقیه را بیرون می آورد.

عوارض استفاده از روش توتال تیروئیدکتومی

در حالت کلی درمان تیروئيد با توتال تیروئيدکتومی با عوارض خاصی همراه نمی باشد اما احتمال خونریزی و احساس خفگی در بیمار بعد از عمل جراحی وجود دارد. همچنین ممکن است تار های صوتی او آسیب ببیند و تا مدتی پس از عمل با مشکل گرفتگی صدا مواجه شود. از دیگر عوارضی برای این عمل جراحی گزارش شده است عبارتند از:

 • پایین آمدن سطح کلسیم خون
 • بی حسی پوست گردن
 • دشواری بلع
 • صدای زمخت یا ضعیف ناشی از آسیب عصب
 • آسیب به غده پاراتیروئید

علاوه بر همه این ها فرد بعد از جراحی به کم کاری تیروئید مبتلا می شود و باید طبق دستور پزشک از دارو های مخصوص این بیماری استفاده نماید. در موارد نادری نیز مشاهده می شود که تشخیص سلول سرطانی به درستی انجام نمی گیرد و فرد بعد از جراحی همچنان با بیماری سرطان در ناحیه گلو مواجه خواهد بود.

بررسی عوارض استفاده از روش توتال تیروئیدکتومی
آشنایی با عوارض استفاده از روش توتال تیروئیدکتومی

نکات مهم برای جراحی توتال تیروئیدکتومی

برای درمان تیروئید با روش توتال تیروئیدکتومی باید نکاتی را مد نظر داشته باشید تا بتوانید یک عمل موفقیت آمیز را تجربه کنید. مهم ترین نمونه از این نکات عبارتند از:

 • قبل از عمل یک رژیم پر پروتئین و کربوهیدرات داشته باشید.
 • بعد از عمل حتما از مسکن استفاده کنید.
 • تا چند ساعت پس از عمل هیچ ماده غذایی نباید میل کنید.
 • ابتدا با نوشیدنی های سرد شروع کنید و برای خوردن غذا حتما از سوپ های نرم شده استفاده نمایید.
 • در روز های ابتدایی بعد از عمل بیش تر استراحت کرده و کم تر صحبت کنید.
 • هنگام خوابیدن باید با استفاده از چند بالش سر خود را بالا بیاورید.
 • تا سه هفته بعد از عمل از انجام حرکات و فعالیت های سنگین بپرهیزید.
بررسی نکات مهم برای جراحی توتال تیروئیدکتومی
آشنایی با نکات مهم برای جراحی توتال تیروئیدکتومی
سخن پایانی

توتال تیروئیدکتومی یک جراحی است که تیروئید را به صورت کامل حذف می‌کند. این روش معمولاً در موارد سرطان تیروئید یا مشکلات جدی تیروئیدی مورد استفاده قرار می‌گیرد. پس از این جراحی، بیمار نیاز به مصرف دائمی داروهای تعویض تیروئید دارد تا هورمون‌های تیروئیدی را جبران کند. توتال تیروئیدکتومی می‌تواند موجب بهبود و بهبودی از بیماری‌های تیروئیدی خاصی شود، اما نیاز به پیگیری دقیق و مراقبت‌های پساعملی دارد تا تنظیم صحیح هورمون‌ها و جلوگیری از مشکلات مرتبط با تیروئید انجام شود.

سوالات متداول درمان تیروئید با روش توتال تیروئیدکتومی

 توتال تیروئیدکتومی معمولاً در موارد سرطان تیروئید، تیروئید چندگانه، تیروئید بسیار بزرگ یا مشکلات جدی تیروئیدی مانند هیپرتیروئیدی ناشی از بیماری گویا کوادرانت (Graves’ disease) به کار می‌رود.

پس از توتال تیروئیدکتومی، بیمار نیاز به مصرف داروهای تعویض تیروئید دائمی دارد تا سطح هورمون‌های تیروئید در بدن تنظیم شود. عوارض جانبی ممکن شامل اختلالات هورمونی، تغییرات در وزن، خستگی، و مشکلات جلدی می‌شوند.

بله، بیماران پس از توتال تیروئیدکتومی می‌توانند زندگی عادی را ادامه دهند. با تنظیم مناسب داروهای تعویض تیروئید و پیگیری معتبر با پزشک، می‌توانند از عملکرد بهتری برخوردار شوند و عوارض را کاهش دهند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *