آیا تیروئید بدخیم قابل درمان است؟

درمان تیروئید بدخیم


غده تیروئید با ترشح هورمون ها متابولیسم بدن را برعهده دارد. این غده به شکل پروانه ای بوده که در قسمت جلویی گردن قرار دارد. این غده از نظر شکل ظاهری به صورت دو بخش است که به وسیله یک پل کوچک به نام ایسموس به یکدیگر متصل می شود. به طور معمول اگر اندازه غده تیروئید طبیعی باشد با لمس کردن قسمت جلویی گردن متوجه آن نخواهید شد. سرطان تیروئید به صورت خوش خیم و بدخیم است که این سوال به وجود می آید که آیا تیروئید بدخیم قابل درمان است؟ انواع مختلفی از هورمون ها به نام هورمون های تیروئیدی از این غده ترشح می شود که هر کدام در متابولیسم، رشد و نمو و همچنین دمای بدن تاثیر زیادی دارند.
در اثر اختلال در سالم بودن سلول ها، رشد و تکثیر زیاد سلول ها توده ایجاد می شود که باعث بروز سرطلان تیروئید می شود. در برخی از مواقع بیش از 90درصد از این توده ها اغلب خوش خیم هستند و 10 درصد مانده توده های بدخیم در این ناحیه به وجود می آید. در ادامه توضیحات بیشتری را در این رابطه ارائه خواهیم کرد.

چگونگی درمان تیروئید بدخیم

همان طور که بیان کردیم در اثر رشد بی رویه سلول ها توده ای در غده تیروئید به وجود می آید که در برخی از موارد خوش خیم و گاهی اوقات نیز بدخیم است. در سرطان خوش خیم خوشبختانه بافت های مجاور توده مورد حمله قرار نمی گیرند و البته نیازی به برداشتن هم ندارند. اما در مقابل سرطان تیروئید بدخیم برخی از اوقات کشنده است به این دلیل که توده سرطانی به بافت های اطراف نیز از جمله گردن و آن قسمت ها را هم درگیر خود خواهد کرد. سرطان تیروئید بیشتر در افراد جوان و میانسال شیوع دارد و البته در خانم ها بیشتر ایجاد می شود و در بین هزار نفر تنها 10نفر به این سرطان مبتلا می شوند.

 درمان تیروئید بدخیم
نحوه درمان تیروئید بدخیم

سرطان تیروئید با چه علائمی خود را نشان می دهد؟

علائم سرطان تیروئید عبارت اند از:

 • با لمس قسمت جلویی گردن متوجه ایجاد یک گره خواهید شد.
 • در ناحیه گردن و گوشها احساس ناراحتی خواهید کرد.
 • سرفه های مکرر، اشکال در تنفس و خس خس کردن نیز یکی دیگر از علائم سرطان تیروئید است.
 • بلع غذا با سختی انجام می شود.
 • غده لنفاوی ورم خواهد کرد.

چه عواملی منجر به سرطان تیروئید می شود؟

علت این سرطان نیز مانند دیگر سرطان ها شناخته شده نیست ولی همچون دیگر سرطان ها در اثر تغییر و جهش ژن ایجاد می شود. البته افزایش سن نیز می تواند یکی از علت های ایجاد این سرطان باشد. سابقه خانوادگی و همچنین قرار گرفتن در مقابل تشعشعات نیز از عوامل دیگری هستند که موجب بروز سرطان تیروئید در بدن فرد می شود.

آشنایی با عوامل منجر به سرطان تیروئید
عوامل منجر به سرطان تیروئید

سرطان تیروئید بدخیم چیست؟

همان طور که بیان کردیم در اثر اختلال در سلول ها و رشد بی رویه سلول ها توده سرطانی در غده تیروئید به وجود می آید که اغلب به صورت خوش خیم و برخی اوقات نیز به صورت بدخیم است. البته فردی که دچار سرطان تیروئید بدخیم می شود با پیامدهای خطرناک و جدی روبه رو خواهد شد و وضعیت سلامتی او به خطر خواهد افتاد.

با توجه به این امر پزشک جراحی و ید درمانی را برای فرد بیمار مناسب می بیند. البته به این نکته دقت داشته باشید که این نوع سرطان در خانم ها و همچنین افرادی که دچار سندرم های ارثی هستند و برخی نیز که در معرض تشعشعات قرار گرفته اند بیشتر است. سرطان تیروئید بدخیم به بافت های دیگر اطراف خود نیز آسیب می زند و این قسمت ها را هم درگیر خواهد کرد.

چه اقداماتی باید قبل از عمل تیروئید انجام داد؟

 • قبل از عمل جراحی اطلاعات لازم در مورد تاریخچه بیماری، سایر بیماری های قبلی و داروهای مورد استفاده و سابقه جراحی قبلی خود را با جراح درمیان بگذارید.
 • آزمایشات و تصویربرداری های لازم را انجام دهید.
 • در صورتی که بالای 45 سال سن دارید باید از سلامت قلب و ریه خود اطمینان یابید و حتما نوار قلب انجام دهید و علاوه بر آن از قفسه سینه خود نیز عکسی به همراه داشته باشید تا به پزشک خود نشان دهید.
 • در صورت گرفتگی و تغییر صدا حتما با پزشک خود صحبت کنید تا از سلامتی تارهای صوتی و عصب حنجره خود اطمینان یابید.
اقدامات لازم قبل از عمل تیروئید
بررسی اقدامات لازم قبل از عمل تیروئید

مراقبت های بعد از جراحی تیروئید

 • درد و تورم بعد از جراحی طبیعی است که با مصرف مسکن رفع خواهد شد.
 • بعد از جراحی به مدت 1 الی 3 روز ترخیص خواهید شد که بعد از ترخیص باید استراحت کامل داشته باشید و به مدت 2 هفته فعالیت های سنگین انجام ندهید.
 • محل جراحی شده را با سرانگشتان خود خراش ندهید تا بخیه ها باز نشوند و سریع تر جوش بخورند.
 • بعد از چند هفته مراقبت از وضعیت خود می توانید به زندگی عادی خود برگردید.
 • بعد از جراحی باید داروهای تیروئید از جمله مکمل های تیروئیدی را مصرف کنید.
 • اسکن آزمایشگاهی و تست ها را انجام دهید.
 • در صورت صلاح دید پزشک، ید درمانی و پرتو درمانی را انجام دهید.
بررسی مراقبت های بعد از جراحی تیروئید
آشنایی با مراقبت های بعد از جراحی تیروئید
سخن پایانی

تیروئید بدخیم یکی از انواع سرطان تیروئید است که روی غده تیروئید اثر منفی می گذارد که منجر به گرفتگی صدا، سرفه های مکرر، مشکلات بلعیدن و همچنین مشکلات تنفسی می شود. این بیماری اغلب در خانم ها شایع تر است و اغلب در افراد 40 سال و 60 سال به بالا بروز می کند. توده تیروئید از تجمع سلول های تیروئیدی تشکیل شده است که توپر هستند یا در بعضی مواقع نیز به صورت حفره ای پر از مایع هستند که کیست تیروئید نیز نام دارد.

سوالات متداول آیا تیروئید بدخیم قابل درمان است؟

 1. آیا یکی از عامل های بروز سرطان تیروئید وراثت است؟
  بله، با توجه به اینکه سرطان تیروئید انواع مختلفی دارد یکی از عامل های این سرطان وراثت است که بر اثر انتقال ژن های موتاسیون از والدین به فرزند منتقل می شود.
 2.  انواع سرطان تیروئید کدام اند؟
  سرطان تیروئید انواع مختلفی دارد که شامل سرطان تیروئید آناپلاستیک، سرطان تیروئید فولیکولار، سرطان تیروئید پاپیلاری، سرطان تیروئید مدولاری و نفوم تیروئید و سارکوم تیروئید است.
 3.  علائم شایع سرطان تیروئید چیست؟
  مشکلات تنفسی، ایجاد توده و غدد متورم در قسمت گردن، تغییر صدا و اختلالات بلعیدن است.
 4.  دلایل بروز سرطان تیروئید چیست؟
  قرار گرفتن در مقابل اشعه های ایکس در دوران کودکی، عوامل ژنتیکی، سابقه خانوادگی و تغییرات کروموزومی است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *