دارو رایج تیروئید پروپیل تیوراسیل

آشنایی با دارو رایج تیروئید پروپیل تیوراسیل


دارو پروپیل تیوراسیل یکی از دارو های پر کاربرد برای درمان علائم پر کاری تیروئید می باشد. این دارو از تبدیل شدن T4 به T3 در بدن جلوگیری کرده و اجازه ترشح بیش از حد به هورمون های تیروئیدی را نمی دهد. از آن جایی که این دارو نیمه عمر کوتاه مدتی دارد، باید سه مرتبه در طول روز مصرف شود و بهتر است که دارو را سر ساعت مشخصی استفاده کنید تا نتیجه مطلوبی را دریافت نمایید. در این مطلب با دارو رایج تیروئید پروپیل تیوراسیل آشنا خواهید شد.

نحوه عملکرد این دارو به این صورت می باشد که به آمینو اسید تیروزین می چسبد و اجازه نمی دهد که این ماده با ید ترکیب شود. این دارو از این طریق از ترشح بیش از حد هورمون تیروئید جلوگیری می کند و به غده تیروئید کمک می کند تا عملکرد مناسب تری داشته باشد. این دارو به خوبی جذب می شود و بعد از گذشت ۱۰ تا ۲۰ روز اثر گذاری آن آغاز می شود. تفاوت عمده این دارو با متی مازول این است که متی مازول فقط برای مهار سنتز هورمون تیروئید مورد استفاده قرار می گیرد اما این دارو نه تنها سنتز هورمون تیروئید را مهار می کند، بلکه اجازه تبدیل شدن T4 به T3 را نمی دهد.

عوارض جانبی داروی پروپیل تیوراسیل

استفاده از دارو رایج تیروئید پروپیل تیوراسیل می تواند با عوارض جانبی همراه باشد. البته این عوارض برای همه افراد یکسان نمی باشد و برخی از آن ها هیچ یک از این عوارض را تجربه نمی کنند. گاهی نیز افراد پس از مصرف این دارو با اکثر این عارضه ها مواجه خواهند شد. مهم ترین عارضه هایی که افراد حین استفاده از این دارو با آن مواجه می شوند عبارتند از:

 • سردرد
 • سرگیجه
 • افسردگی
 • خواب آلودگی
 • تهوع
 • استفراغ
 • یرقان
 • آلوپسی
 • لنفادنوپاتی
 • واسکولیت
 • خارش یا کهیر
بررسی عوارض جانبی داروی پروپیل تیوراسیل
آشنایی با عوارض جانبی داروی پروپیل تیوراسیل

توجهات پزشکی هنگام مصرف داروی پروپیل تیوراسیل

هنگام مصرف این دارو باید مواردی را مد نظر داشته باشید و به توصیه های پزشکی توجه کنید. باید دقت داشته باشید که مصرف دارو رایج تیروئید پروپیل تیوراسیل در دوران بارداری به هیچ وجه سبب ایجاد نقص مادرزادی نمی شود و به همین خاطر در دوران بارداری به جای متی مازول از این دارو استفاده می کنند.

 • باید دقت داشته باشید که مصرف این دارو در دوران شیردهی کامل منع شده است و هیچ فردی در این دوران نباید از این دارو استفاده کند. بنابراین بهتر است که در دوران شیردهی به فکر دارویی جایگزین با مشورت پزشک باشید.
 • از دیگر مواردی که باید حین استفاده از این دارو باید به آن توجه داشته باشید، مصرف روزانه ۳ تا ۴ لیتر آب و مایعات می باشد.
 • دقت داشته باشید که در طول مدت استفاده از این دارو استفاده از غذا های ید دار را کاهش دهید و کم تر از غذا های دریایی استفاده نمایید.
 • در شرایطی که مصرف یک دوز از دارو را فراموش کردید، اگر هنوز یک ساعت تا مصرف دوز بعدی زمان دارید بهتر است که دارو را مصرف کنید.
 • تغییراتی که در خلق و خوی خود مشاهده می کنید را به پزشک گزارش دهید.
مصرف داروی پروپیل تیوراسیل
بررسی توجهات پزشکی هنگام مصرف داروی پروپیل تیوراسیل
سخن پایانی

پروپیل تیوراسیل یک داروی مهم در مدیریت مشکلات تیروئید است. این دارو برای کاهش تولید هورمون‌های تیروئید T3 و T4 از غده تیروئید به کار می‌رود. معمولاً برای درمان هیپرتیروئیدیسم (افزایش فعالیت تیروئید) استفاده می‌شود، که ممکن است به علت بیماری گویشه (Graves’ disease) یا التهاب تیروئید اتوایمیونی (Hashimoto’s thyroiditis) ایجاد شود.

پروپیل تیوراسیل کمک به کنترل علائمی مانند تاخیر در ضربان قلب، اضطراب، لاغری ناشی از افزایش فعالیت تیروئید و کاهش وزن می‌کند. این دارو باید تحت نظر پزشک مصرف شود، زیرا دقیقاً تنظیم دوز و نظارت بر تیروئید مهم است تا عوارض جانبی نادری مثل حساسیت پوستی و مشکلات کبدی را جلوگیری کرده و درمان مؤثری ارائه دهد.

سوالات متداول دارو رایج تیروئید پروپیل تیوراسیل

 پروپیل تیوراسیل یک دارو ضد تیروئید است که با کاهش تولید هورمون‌های تیروئید T3 و T4 از غده تیروئید، فعالیت تیروئید را کاهش می‌دهد. این دارو به این ترتیب به درمان هیپرتیروئیدیسم (افزایش فعالیت تیروئید) کمک می‌کند.

 افرادی که به علت بیماری‌های تیروئیدی نظیر بیماری گویشه (Graves’ disease) یا التهاب تیروئید اتوایمیونی (Hashimoto’s thyroiditis) دچار هیپرتیروئیدیسم (افزایش فعالیت تیروئید) شده‌اند، ممکن است به پروپیل تیوراسیل نیاز داشته باشند.

 بله، پروپیل تیوراسیل ممکن است اثرات جانبی داشته باشد که شامل حساسیت‌های پوستی، مشکلات گوارشی، علائم کم‌آبی، و در برخی موارد نادر، عوارض جدی‌تری مانند آسیب کبدی است. تنظیم دقیق دوز و نظارت پزشکی ضروری است تا اثرات جانبی کاهش یابند و درمان بهینه‌ای ارائه شود.

 
 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *