دارو تیروئید لووتیروکسین

بررسی دارو تیروئید لووتیروکسین


بیمارانی که با مشکلات غده تیروئید مواجه هستند در دو دسته کلی قرار می گیرند. برخی از آن ها تیروئید کم کار و بعضی دیگر تیروئید پر کار دارند. زمانی که غده تیروئید میزان کمی از هورمون های لازم را تولید کرده و ترشح می کند، فرد به بیماری کم کاری تیروئید مبتلا شده است. دارو تیروئید لووتیروکسین یکی از مهم ترین دارو هایی است که برای نوع کم کار این بیماری تجویز می شود. علاوه بر آن زمان هایی که فرد به سرطان تیروئید و یا گواتر مبتلا باشد نیز باید از این دارو در دوز های مختلف استفاده نماید.

 این دارو را باید سی دقیقه قبل از صرف صبحانه و با معده خالی میل کنید و حتما یک لیوان کامل آب با آن بخورید. دوز مصرف این دارو به عوامل مختلفی مانند سن، وضعیت بیماری و نتایج آزمایشات بستگی دارد و تعیین میزان مصرف این قرص ها باید حتما توسط پزشک تعیین گردد. پزشک بر اساس شرایط تشخیص می دهد که بیمار باید هر روز یا بعضی از روز های هفته دارو مصرف کند. همچنین گاهی تجویز می کند که نصفی از دارو را مصرف کند و یا این که یک قرص کامل در هر روز استفاده شود.

عوارض استفاده از قرص لووتیروکسین

دارو تیروئید لووتیروکسین نیز مانند هر داروی دیگری ممکن است با عوارضی برای بیمارهمراه باشد. احتمال ریزش مو در ماه های اول مصرف بسیار بالا می باشد و پس از آن کم کم ریزش مو قطع می شود. علاوه بر آن این دارو می تواند با عوارض دیگری نیز همراه باشد که عبارتند از:

  • تعریق شدید
  • حساسیت به گرما
  • خستگی
  • اسهال
  • لرزش
  • سردرد
  • تنگی مفس
  • استخوان درد
  • تورم دست و پا ها
  • تشنج

مصرف این دارو برای کودکان نیز ممکن است با عوارضی مانند کاهش رشد استخوان ها همراه باشند. بهتر است که در صورت مشاهده هر یک از این عوارض با پزشک خود مشورت کنید تا در صورت نیاز اقدامات لازم برای حل مشکل انجام گیرد.

بررسی عوارض استفاده از قرص لووتیروکسین
آشنایی با عوارض استفاده از قرص لووتیروکسین

موارد احتیاط مصرف قرص لووتیروکسین

هنگام استفاده دارو تیروئید لووتیروکسین، باید نکاتی را مد نظر داشته باشید. اگر یک دوز از مصرف دارو را فراموش کردید، به محض آن که متوجه شدید دارو را مصرف کنید. اما در شرایطی که هنگام خوردن دوز بعدی متوجه شدید که دوز قبلی را مصرف نکردید، دیگر نیازی به مصرف دوز قبلی نیست. دارو را در دمای اتاق و به دور از نور خورشید نگهداری کنید. همچنین دقت داشته باشید که دارو دور از دسترس کودکان قرار داشته باشد و حتما دارای تاریخ انقضای مناسبی باشد. این دارو را در دوران بارداری نیز می توان استفاده کرد اما میزان و دوز مصرف آن باید توسط پزشک متخصص غدد تعیین شود.

افراد دیابتی به مصرف این دارو حساس هستند و باید تحت نظر کامل پزشک متخصص قرار بگیرند. مصرف این دارو در افراد دیابتی می تواند بر روی میزان قند خون آن ها اثر بگذارد،از این رو باید مرتب قند خون خود را با دستگاه مورد بررسی قرار دهند. علاوه بر آن سالمندان نیز به مصرف این دارو حساس تر هستند و ممکن است هنگام مصرف این دارو با تپش قلب سریع و نا منظم مواجه شوند.

 مصرف قرص لووتیروکسین
بررسی موارد احتیاط مصرف قرص لووتیروکسین
سخن پایانی

لووتیروکسین یک داروی مهم برای درمان مشکلات تیروئید است. این دارو برای ترتیب سطح هورمون تیروئید (تیروکسین) در بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. افرادی که دارای کمبود تیروئید هستند (هیپوتیروئیدیسم) معمولاً از لووتیروکسین به عنوان درمان استفاده می‌کنند. این دارو می‌تواند علائم مثل خستگی، افزایش وزن، و اختلال در سطح انرژی را کاهش دهد. با این حال، مصرف لووتیروکسین باید تحت نظر پزشک باشد و دقیقاً به دستورات پزشک پیروی شود. اثرات جانبی و تعاملات دارویی نیز باید در نظر گرفته شود.

سوالات متداول دارو تیروئید لووتیروکسین

لووتیروکسین عمدتاً با افزایش سطح هورمون تیروئید در بدن عمل می‌کند. این دارو تیروئید مصنوعی به بدن می‌رساند که به ترتیب عملکرد تیروئید طبیعی را بهبود می‌بخشد.

 مصرف لووتیروکسین باید بر اساس دستورات پزشک باشد. معمولاً روزانه در صبح پر شکم یا حداقل 30 دقیقه قبل از صرف غذا مصرف می‌شود. دز و زمان مصرف بستگی به شرایط تیروئید هر فرد دارد.

بله، لووتیروکسین ممکن است اثرات جانبی داشته باشد، از جمله سردرد، تغییرات در ضربان قلب، مشکلات گوارشی، و حساسیت‌های پوستی. همچنین، تعاملات با داروهای دیگر نیز وجود دارد، بنابراین مهم است که پزشک شما را در جریان داروهای دیگری که ممکن است مصرف کنید قرار دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *