آیا التهاب تیروئید خطرناک است؟

خطرناک بودن التهاب تیروئید


غده تیروئید در بدن وظیفه متابولیسم و سوخت و ساز بدن را بر عهده دارد. اما در اثر برخی از عوامل ممکن است تیروئید دچار التهاب شود. البته التهاب تیروئید یا همان تیروئیدیت می تواند ناشی از عوامل مختلفی باشد، عواملی همچون خود ایمنی و عفونت های ویروسی از جمله عوامل شایع در به ایجاد التهاب تیروئید هستند. اما اینکه آیا التهاب تیروئید خطرناک است؟ از موضوعاتی است که ما در این مقاله به آن می پردازیم.

در واقع به التهاب غده تیروئید، تیروئیدیت نیز گفته می شود که در برگیرنده برخی از اختلالات فردی است که منجر به التهاب تیروئید می شود. از علل شایع مشکلات تیروئید پس از زایمان نیز می توان به تیروتوکسیکوز موقت یا سطوح بالای هورمون تیروئید در خون  اشاره کرد که به دنبال آن کم کاری موقت تیروئید نیر به وجود می آید.البته در بیمارانی که از داروهای اینترفرون و آمیودارون استفاده می کنند نیز تیروئیدیت دیده می شود.

خطرناک بودن التهاب تیروئید

در پاسخ به این سوال باید بیان کنیم که هر بیماری که به موقع تشخیص داده نشود تا درمان آن شروع شود خطرات زیادی را برای سلامتی دارد که برای جلوگیری از چنین پیش آمدی بهتر است قبل از هر چیز به فکر درمان زود هنگام بیماری باشیم. پزشک بعد از تشخیص التهاب تیروئید، داروهای ضد التهابی همچون ایبوپروفن یا ناپروکسن را برای شما تجویز می کند که مصرف این دو دارو موجب کاهش درد و تورم می شود. البته داروهایی نظیر کورتیکواستروئیدها مانند پردنیزون یا دگزامتازون نیز هستند که موجب کاهش تعداد سیتوکین های آزاد شده توسط سیستم ایمنی می شود که همین امر موجب کاهش التهاب تیروئید در بدن می شود. شما عزیزان می توانید با مراجعه به بهترین فوق تخصص تیروئید در کلینیک مجازی تیروئید شروع به درمان بیماری خود کنید.

خطرناک بودن التهاب تیروئید
بررسی خطرناک بودن التهاب تیروئید

 علائم بالینی تیروئید

در رابطه با علائم بالینی این بیماری می توان بیان کرد که این بیماری هیچ علامت خاصی ندارد. البته افرادی که به بیماری التهاب تیروئید دچار می شوند با کاهش سطح هورمون تیروئید روبه رو خواهند شد که علائم بالینی آن به صورت کم کاری تیروئید بروز خواهد کرد. از جمله علائم  کم کاری تیروئید می توان به مواردی همچون افزایش وزن، یبوست، خشکی پوست، افسردگی و عدم تحمل ورزش اشاره کرد.البته این علائم از جمله عواملی است که البته اگر تیروئیدیت با سرعت بالا موجب آسیب سلول های تیروئید شود،

در نتیجه این امر هورمون های تیروئید ذخیره شده در غده در خون آزاد می شوند و  به مراتب سطح هورمون تیروئید در خون نیز افزایش می یابد. در نتیجه علائمی از قبیل بی خوابی، اضطراب،  تپش قلب ،کاهش وزن ، تحریک پذیری و خستگی ظاهر خواهند شد. شاید با این سوال مواجه شوید که آیا التهاب تیروئید خطرناک است؟ این بیماری یک بیماری کشنده نیست بلکه در اثر این بیماری غده تیروئید التهاب پیدا می کند که در نتیجه گواتر ایجاد می شود و اگر این بیماری شدت یابد مشکلات بلع را به همراه خواهد داشت.

آشنایی با  علائم بالینی تیروئید
بررسی  علائم بالینی تیروئید

در اثر تیروئید چه اتفاقی در بدن می افتد؟

در اثر حمله به غده تیروئید، سلول های تیروئید دچار التهاب می شوند که تیروئیدیت به وجود می آید و این نگرانی را در افراد مبتلا به وجود می آورد که آیا التهاب تیروئید خطرناک است. البته در اثر حمله کردن آنتی بادی ها به غده تیروئید، التهاب تیروئید به وجود می آید. البته بهتر است بدانید که التهاب تیروئید یک بیماری خود ایمنی است.

البته در برخی از مواقع نیز تیروئیدیت به دلیل عفونت ناشی از برخی عواملی همچون ویروس یا باکتری ایجاد می شود. عفونت ها در بدن همچون آنتی بادی ها موجب التهاب غده تیروئید در بدن می شوند. البته بیمارانی که از داروی آمیودارون و اینترفرون مصرف می کنند از این امر غافل هستند که همین مصرف این دارو نیز منجر به التهاب تیروئید می شود.

در اثر تیروئید چه اتفاقی در بدن می افتد؟
در اثر تیروئید چه اتفاقی در بدن می افتد؟
سخن پایانی

التهاب تیروئید در غده تیروئید با بروز عواملی همچون تغییر در وزن، خلق و خو ، سطح انرژی و تعریق زیاد در بدن بروز خواهد کرد. این علائم از جمله عواملی هستند که در افراد مبتلا به تیروئیدیت خود را نشان خواهد داد. البته انجام چکاپ های سالانه برای اطمینان از سلامت تیروئید بسیار اهمیت دارد. البته اگر نگران هستید و برایتان این سوال ایجاد می شود که آیا التهاب تیروئید خطرناک است؟ بهتر است در صورت بروز چنین علائمی در بدن هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید تا پزشک بعد از انجام معاینات و تشخیص درست التهاب تیروئید درمان شما را شروع کند.

سوالات متداول آیا التهاب تیروئید خطرناک است؟

 1. در اثر التهاب تیروئید چه اتفاقی می افتد؟
  در صورت التهاب تیروئید علائم کم کاری غده تیروئید همچون خستگی، افزایش وزن و خشکی پوست  ظاهر می شود. البته تیروئید متورم ممکن است منجر به گواتر در گلو شود. البته  تشخیص گواتر در گلو ممکن است ماه ها یا حتی سال ها طول بکشد به این دلیل که این  بسیار کند پیشرفت می کند
 2. اگر تیروئید دچار التهاب شود احتمال سرطان وجود دارد؟
  مراجعه کردن زود هنگام به پزشک اهمیت بالایی دارد.اگرچه بیشتر ندول‌های تیروئید غیرسرطانی هستند و مشکلی ایجاد نمی‌کنند، اما از پزشک خود بخواهید که تورم به وجود آمده در غده تیروئید را ارزیابی کند،  البته در زمانی که مشکل تنفسی و بلع دارید ارزیابی و تشخیص دقیق غده تیروئید اهمیت قابل توجهی دارد.
 3. آیا احتمال موقتی بودن تورم غده تیروئید وجود دارد؟
  تیروئیدیت در اثر التهاب غده تیروئید ایجاد می شود. البته تیروئیدیت هاشیموتو شایع ترین نوع  این بیماری است. می توان بیان کرد که در برخی  از موارد تیروئیدیت موقتی است و برخی دیگر منجر به کم کاری دائمی تیروئید می شوندکه خوشبختانه قابل درمان است.
 4. آیا ورزش برای تیروئید خوب است؟
  همراه با داروهایی که پزشک برای شما تجویز می کند، ورزش منظم نیزمی تواند به شما کمک کند.در ابتدا می توانید ورزش های ملایمی مانند یوگا را انجام بدهید و در کنار آن ورزش های دیگری نیز را به آرامی انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *