تیروئید پرکار چه خطراتی دارد؟

خطرات تیروئید پرکار


تیروئید پرکار یا هایپرتیروئیدیسم یک بیماری در سیستم تیروئید معرفی شده که در آن تولید بیش از حد هورمون تیروئید توسط غده تیروئید باعث پرکاری آن می شود. این وضعیت می‌تواند به علت بیماری‌های مختلفی از جمله گواتر، التهاب تیروئید و همچنین علت های ناشناخته به وجود آید. در این مقاله به این موضوع می پردازیم که تیروئید پرکار چه خطراتی دارد؟ تیروئید پرکار ممکن است خطرات جدی برای سلامتی فرد را شامل شود و نیازمند تشخیص و درمان مناسب باشد.

خطرات تیروئید پرکار

تیروئید پرکار می‌تواند خطرات جدی را برای سلامتی فرد به همراه داشته باشد. برخی از خطرات شامل موارد زیر می باشند:

 •  تیروئید پرکار می‌تواند علل افزایش ضربان قلب، ضعف عضله قلب و افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی مانند آریتمی قلبی و نارسایی قلبی را شامل شود.
 •  اضطراب، عصبانیت، خستگی، اختلالات خواب و افزایش ریسک افسردگی می‌توانند به عنوان یکی از عوارض روانشناختی و عصبی تیروئید پرکار معرفی شود.
 •  تیروئید پرکار می‌تواند افزایش رفلاکس معده، سوء هاضمه، اسهال و افزایش اشتها را به وجود آورد.
 • در موارد شدید، تیروئید پرکار می‌تواند افزایش ضربان تنفسی و کاهش ظرفیت تنفسی را باعث شود.
 • مشکلات تنظیم دمای بدن: تیروئید پرکار می‌تواند باعث افزایش دمای بدن شود، عرق‌زدگی بیش از حد و اضطراب مرتبط با تنظیم نامناسب دمای بدن را نیز ایجاد کند.
 •  تیروئید پرکار می‌تواند باعث تولید بیش از حد هورمون تیروئید شود و باعث اختلال در تعادل هورمونی بدن شود.
 •  تیروئید پرکار در زمان بارداری می‌تواند خطراتی برای مادر و جنین به وجود آورد و می‌تواند با تولید بیش از حد هورمون تیروئید، خطر سقط و کمبود عملکرد مغزی در نوزاد را افزایش دهد.
بررسی خطرات تیروئید پرکار
آشنایی با خطرات تیروئید پرکار

علت به وجود آمدن تیروئید پرکار

تیروئید پرکار ممکن است به دلیل عوامل مختلفی ایجاد شود. برخی از علت ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • گواتر: افزایش حجم غده تیروئید که به دلیل کمبود یا افزایش عرضه هورمون تیروئید میتواند به وجود آید.
 •  التهاب تیروئید: التهاب و عفونت غده تیروئید می‌تواند باعث تولید بیش از حد هورمون تیروئید شود.
 •  علل ناشناخته: در برخی موارد، علت دقیق تیروئید پرکار مشخص نیست و نیازمند تحقیقات بیشتر می باشد.

علائم و نشانه‌های تیروئید پر کار

تیروئید پرکار می‌تواند علائم و نشانه‌های مختلفی را میتواند دارا باشد که ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • افزایش فعالیت و بیقراری: افزایش فعالیت و اضطراب، ترشح بیش از حد عرق، لرزش دست‌ها و بیقراری از علائم شایع تیروئید پرکار می باشد.
 • اختلالات خواب: مشکلات در خوابیدن، بیدار شدن در شب و احساس خستگی امکان دارد نشانه‌های تیروئید پرکار باشند.
 • اختلالات گوارشی: افزایش یافتن رفلاکس معده، سوء هاضمه، اسهال و افزایش اشتها میتواند علائم معمول در تیروئید پرکار به حساب آید.
 • تغییرات در وزن: افزایش سریع و ناگهانی وزن یا کاهش وزن بدون علت ممکن است به عنوان تیروئید پرکار شناخته شود.
 • اختلالات قلبی: ضربان قلب سریع و نامنظم، فشار خون بالا و درد در قفس سینه می‌تواند از نشانه‌های تیروئید پرکار باشند.
بررسی علائم و نشانه‌های تیروئید پر کار
آشنایی با علائم و نشانه‌های تیروئید پر کار

روش های تشخیص تیروئید پر کار

آزمایش خون می‌تواند برای اندازه‌گیری سطح هورمون‌های تیروئیدی (مانند تی اس اچ، تی سه و تی چهار) مورد استفاده قرار گیرد. در تیروئید پرکار، سطح (تی سه )و (تی چهار) بالا و سطح (تی اس اچ) پایین قرار دارد. این آزمایش‌ها باعث کمک به پزشک می شود تا مورد بررسی قرار دهد که آیا تیروئید در حال تولید بیش از حد هورمون است یا خیر. اگر به دنبال بهترین فوق تخصص تیروئید در تهران هستید ما به شما عزیزان کلینیک مجازی دکتر نسیم سوداگری را پیشنهاد می کنیم.

در سونوگرافی تیروئید، امواج صوتی را برای تصویربرداری از غده تیروئید استفاده می کنند. این روش به پزشک کمک می‌کند تا اندازه و ساختار تیروئید را مورد بررسی قرار دهد و هر نوع تغییراتی که ممکن است به تیروئید پرکار مرتبط باشد را تشخیص دهند. در این روش، یک ماده رادیواکتیو را به بدن تزریق می‌کنند و سپس امواج گاما برای تشخیص و تصویربرداری از تیروئید مورد استفاده قرار میگیرد. این روش می‌تواند به پزشک کمک کند تا فعالیت و ساختار تیروئید را ارزیابی کرده و هایپرتیروئیدیسم را تشخیص دهند.

 تشخیص تیروئید پر کار
نحوه تشخیص تیروئید پر کار
سخن پایانی

تیروئید پرکار یک بیماری جدی می باشد که نیاز به تشخیص و درمان مناسب دارد. خطرات آن شامل اختلالات قلبی، عصبی، گوارشی، تنفسی و تولید هورمون هستند. اگر شما یا کسی در اطرافتان علائم مشابه تیروئید پرکار را دارا می باشد، بهتر است به پزشک متخصص مراجعه کنید تا تشخیص صحیح گرفته شود و درمان مناسب آن به شما ارائه شود.

سوالات متداول

 1.  آیا تیروئید پرکار خطرناک است؟
  تیروئید پرکار می‌تواند مشکلات جدی در بدن به وجود آورد. اگر درمان مناسب آن انجام نشود، امکان دارد عوارض جدی بر روی اعضا و سیستم‌های بدن را سبب شود. برخی از عوارض ممکن شامل ضعف عضلانی، تنگی نفس، ریتم قلب نامنظم، افزایش خطر بروز بیماری‌های قلبی، لرزش، افتادگی مو، اختلالات خواب، تنگی صدا، لاغری غیرعادی و اختلالات روانی می‌باشند.
 2. آیا تیروئید پرکار می‌تواند باعث افزایش وزن شود؟
  تیروئید پرکار معمولاً افزایش سرعت متابولیسم بدن را به همراه دارد و ممکن است فرد دچار لاغری غیرعادی شود. با این حال، در برخی از موارد نادر، تیروئید پرکار ممکن است عامل افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن شود.
 3. آیا تیروئید پرکار می‌تواند بر باروری تأثیر بگذارد؟
  تیروئید پرکار می‌تواند روی باروری تأثیر داشته باشد. در زنان، اختلالات تیروئید می‌توانند عملکرد تخمدان‌ها را تحت تأثیر قرار دهد و باعث به وجود آمدن مشکلات تخمدانی و نازایی شوند. در صورت بارداری، تیروئید پرکار ممکن است باعث مشکلات در دوران بارداری و همچنین سلامت جنین شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *