تیروئيد در نوزادان خطرناک است؟

اکثر بیماری ها و اختلالاتی که در افراد بزرگسال بروز می کند، در گروه های سنی پایین تر نیز مشاهده می شود. البته ممکن است تعداد آن ها به نسبت بزرگسالان کم تر بوده و یا این که شدت آن متغیر باشد. شاید بخواهید بدانید تیروئيد در نوزادان خطرناک است؟ این بیماری که در بزرگسالان با عوارض و نشانه های زیادی همراه است، می تواند در کودکان نیز بروز کند. مهم ترین اختلالاتی که کودکان در این زمینه با آن مواجه می شوند، شامل کم کاری، گریوز، گواتر و یا تیروئیدیت هاشیموتو می شوند.

تیروئيد در نوزادان خطرناک است؟

برای پاسخ گویی به سوال تیروئيد در نوزادان خطرناک است؟ باید بگوییم که این بیماری معمولا به صورت مادرزادی در این گروه سنی بروز می کند. این بیماری در نوزادان شامل انواع مختلفی می شود که هر یک از آن ها می توانند تاثیرات متفاوتی بر بدن فرد بگذارند. از این رو بهتر است که با علائم، نشانه ها و خطرات هر یک از این نمونه بیماری ها آشنا شویم تا بتوانیم به سوال گفته شده پاسخ دهیم.

 • کم کاری تیروئید
  نوزادانی که به صورت مادر زادی به این بیماری دچار می شوند، با علائمی نظیر درشت هیکلی، یرقان و یا اختلال در تکمیل سیستم اسکلتی مواجه می شوند. علاوه بر این نوزادانی که با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند با نشانه هایی مانند پوست خشک، بزرگی زبان، یبوست و همچنین کاهش دمای بدن روبرو می شوند. پزشکان برای درمان این بیماری داروی لووتیروکسین تجویز می کنند که میزان دوز آن، سن و جنسیت کودک و همچنین شدت بیماری بستگی دارد.
 • بیماری گریوز
  این بیماری سبب بروز پرکاری تیروئید در کودکان می شود. این اختلال یک نوع بیماری خود ایمنی است و علائم آن در بیماران کودک مانند بزرگسالان می باشد. معمولا پزشکان برای بهبود این بیماری قرص متی مازول تجویز می کنند و در شرایطی که مصرف این دارو اثربخش نباشد، ممکن است به جراحی تیروئیدکتومی نیاز باشد.
 • تیروئیدیت مزمن در نوزادان
  می پرسید تیروئيد در نوزادان خطرناک است؟ این اختلال در حالت کلی در ابتدا بدون علامت بوده و قابل تشخیص نیست. اگر قبل از پیشرفت بیماری برای درمان آن اقدامات لازم انجام نگیرید، احتمال عقب ماندگی ذهنی در افراد وجود دارد. امروزه به دلیل بی علامت بودن این بیماری، برای تشخیص آن از غربالگری استفاده می کنند. این غربالگری که در روز سوم تا پنجم بعد از تولد انجام می گیرد، می تواند وجود این بیماری در بدن نوزاد را تشخیص دهد. همان طور که گفتیم این بیماری دارای انواع مختلفی است که همه نمونه ها با این تست قابل تشخیص است.
  علاوه بر بیماری هایی که در قسمت قبل به آن ها اشاره کردیم، یکی دیگر از انواع این بیماری ها، تیروئیدیت مزمن است. این اختلال در ابتدا فقط با بزرگ تر شدن غده تیروئید همراه است و بعد از مدتی نوزاد با کم کاری تیروئید مواجه می شود. پزشکان برای درمان این بیماری قرص لووتیروکسین را برای کودک تجویز می کنند و معمولا فرد تا پایان عمر باید این قرص را مصرف کند تا بتواند بیماری خود را کنترل کند.

عوارض بیماری تیروئید در نوزادان

در پاسخ به سوال آیا تیروئيد در نوزادان خطرناک است؟ باید بگوییم که این بیماری می تواند با عوارض و نشانه های مختلفی در فرد بیمار همراه باشد. مهم ترین نشانه های بروز این بیماری در نوزادان عبارتند از:

 • اختلالات عصبی
  این بیماری می تواند سبب اختلال در انتقال پیام های عصبی شده و حرکت اندام ها را مختل کند. این بیماری که با نام نوروپاتی محیطی شناخته می شود با علائمی همچون گزگز اندام ها و یا سوزن سوزن شدن آن ها همراه است.
 • اختلال دستگاه تنفسی
  این بیماری می تواند عضلات تنفسی نوزاد را ضعیف کرده و از این طریق در تنفس او اختلال ایجاد کند.
 • اختلال قلبی
  بروز این بیماری می تواند متابولیسم بدن را کاهش دهد و در نهایت نیز ضربان قلب را کاهش می دهد.
 • اختلال روانی
  یکی از مهم ترین نشانه ها و اثرات این بیماری در نوزادان، افسردگی و مشکلات روحی است. با پیشرفت بیماری احتمال اختلال در یادگیری نیز وجود دارد.
 • بیماری پوستی
  در برخی از نوزادان مبتلا به این بیماری، احتمال شکننده شدن ناخن ها و نازک شدن تار مو ها وجود دارد. از طرفی این بیماران با مشکلاتی نظیر خشکی پوست و یا رنگ پریدگی نیز مواجه می شوند.

این بیماری اگر در همان مراحل ابتدایی درمان نشود، احتمال بروز بیماری های خطرناک نیز در نوزادان وجود دارد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • عقب ماندگی ذهنی
 • ناشنوایی
 • بیماری های مغزی و عصبی
 • عدم رشد قد
 • عدم توانایی تکلم

کلام آخر

در پاسخ به سوال آیا تیروئيد در نوزادان خطرناک است؟ گفتیم که این بیماری در مراحل ابتدایی تقریبا بدون علامت بوده و هیچ نشانه خاصی ندارد. اما با پیشرفت بیماری احتمال بروز بیماری های خطرناک تری مانند عدم تکلم، عقب ماندگی ذهنی، ناشنوایی و یا بیماری های مغزی و قلبی نیز وجود دارد. اکثر نوزادانی که به این بیمار مبتلا می شوند، به صورت مادرزادی با آن مواجه شده اند و در غربالگری تشخیص داده می شوند. پزشک برای درمان از دارو های مخصوص این بیماری استفاده می کند و معمولا نوزاد باید تا سنین بزرگسالی این دارو را مصرف کنند.

سوالات متداول

 1. علت های بروز تیروئید کم کار در نوزادان چیست؟
  این بیماری معمولا به دلیل کم کاری تیروئید مادر و یا دیابت او به نوزاد منتقل می شود. همچنین مصرف دارو هایی مانند سیتوکین، دوپامین و یا دارو های حاوی ید در دوران بارداری نیز می تواند سبب بروز این بیماری در نوزاد شود.
 2. آیا مصرف داروی لووتیروکسین با عوارضی همراه است؟
  بله، ممکن است نوزاد در اثر مصرف این دارو با تهوع، تب، سردرد، کاهش وزن و … همراه باشد.
 3. بیماری میگزدم با چه عوارضی همراه بوده و در چه شرایطی بروز می کند؟
  زمانی که بیماری کم کاری تیروئيد پیشرفت می کند، احتمال بروز این بیماری وجود دارد. این بیماری با علائمی مانند خواب آلودگی، احساس سرمای بیش از حد و یا بی حسی همراه است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *