آیا سرطان تیروئید قابل بازگشت است؟

بررسی آیا سرطان تیروئید قابل بازگشت است؟


سرطان تیروئید بیماری است که در آن سلول‌های بدخیم (سرطانی) در بافت‌های غده تیروئید تشکیل می‌شوند. برگشت‌پذیری سرطان تیروئید به عوامل متعددی مانند نوع و مرحله سرطان و همچنین درمان دریافتی بستگی دارد. در این مقاله قصد داریم تا شما عزیزان را با ابعاد مختلف درمان سرطان تیروئید و پاسخ به این سوال که آیا سرطان تیروئید قابل بازگشت است؟ آشنا کنیم.

در بسیاری از موارد، سرطان تیروئید را می‌توان با موفقیت درمان و کنترل کرد، حتی در مراحل پیشرفته. درمان‌های رایج شامل جراحی برای برداشتن غده تیروئید، پرتودرمانی، ید درمانی و هورمون درمانی است. با این حال، برگشت‌پذیری کامل ممکن است در همه موارد امکان‌پذیر نباشد و پاسخ به درمان برای هر فردی متفاوت است.

چرا درمان سرطان تیروئید باز‌می‌گردد؟

اگر سرطان دوباره عود کرد، گزینه‌های درمانی به محل سرطان، درمان‌های قبلی و سلامتی و ترجیحات فعلی بیمار بستگی دارد. گزینه‌های درمانی ممکن است شامل جراحی، پرتودرمانی، شیمی درمانی، درمان هدفمند یا ترکیبی از این درمان‌ها باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه درمان سرطان عودکننده، به درمان سرطان تیروئید بر اساس نوع و مرحله مراجعه کنید.

درمان سرطان تیروئید باز‌می‌گردد؟
دلایل چرا درمان سرطان تیروئید باز‌می‌گردد؟

مراقبت‌های بعد از درمان سرطان تیروئید

زمانی که بیماران درمان سرطان را کامل نکرده باشند باید تحت نظر پزشکان قرار گرفته تا از بروز حوادث جبران ناپذیر جلوگیری شود. در طول این ملاقات‌ها، پزشک از بیمار می‌پرسد که آیا علائمی دارند یا خیر؟ در طول این معاینه‌ها آزمایش‌های خون، تصویر‌برداری، اسکن ید رادیواکتیو یا سونوگرافی و پت اسکن انجام می‌شود. توجه داشته باشید که مراقبت‌های بعد از درمان برای تعیین عود یا گسترش سرطان و همچنین عوارض جانبی احتمالی برخی درمان‌ها ضروری است.

تقریباً تمام درمان‌های سرطان عوارض جانبی دارند. برخی از آن‌ها می‌توانند از چند هفته تا چند ماه دوام بیاورند، اما برخی دیگر ممکن است مدت طولانی ادامه داشته باشند. برخی از عوارض جانبی ممکن است حتی تا سال‌ها پس از پایان درمان رخ ندهند. برای همه افرادی که سرطان تیروئید داشته‌اند مهم است که در مورد مشکلات یا علائم جدید به پزشک خود اطلاع دهند، زیرا ممکن است به دلیل بازگشت سرطان یا بیماری جدید یا سرطان بعدی باشد. اکثر افراد پس از درمان به خوبی پاسخ می‌دهند، اما مراقبت‌های بعدی بسیار مهم است زیرا سرطان تیروئید به کندی رشد می‌کند و حتی ۱۰ تا ۲۰ سال پس از درمان اولیه می‌تواند عود کند.

مشاوره پزشکی و آزمایشات بعدی برای درمان سرطان تیروئید

مشاوره پزشکی در طول درمان هر نوع سرطان ضروری است. تیم پزشکی به بیمار توضیحات اولیه مهم مانند آنکه چه زمانی نیاز به آزمایش‌های مختلف دارند، کی باید آن‌ها را انجام دهند و غیره … را خواهد داد. ویزیت‌ها، معاینات و آزمایش‌های پزشکی شما به وسعت اصلی سرطان، نوع خاص سرطان تیروئید، نحوه درمان آن و همچنین عوامل دیگر بستگی دارد.

مشاوره پزشکی و آزمایشات بعدی برای درمان سرطان تیروئید
انجام مشاوره پزشکی و آزمایشات بعدی برای درمان سرطان تیروئید

برنامه مراقبت‌های بعد از درمان سرطان تیروئید

دکتر باید برای بیمار یک برنامه مراقبت بعد از درمان با توجه به شرایط بیمار خود تهیه کند. این برنامه می‌تواند شامل موارد زیر باشد.

 • برنامه‌ای برای آزمایشات و مطالعات بعدی پیشنهاد دهد
 • فهرستی از عوارض جانبی احتمالی دیرهنگام یا طولانی مدت درمان شما، از جمله مواردی که باید مراقب باشید و چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید
 • برنامه‌ای برای سایر آزمایش‌هایی که بیمار نیاز دارند، مانند آزمایش‌های تشخیص زودهنگام سایر انواع سرطان، یا آزمایش‌هایی برای شناسایی اثرات طولانی‌مدت سلامتی سرطان یا درمان آن.
 • نکاتی در مورد رژیم غذایی و فعالیت بدنی که می‌تواند سلامت بیمار را بهبود بخشد و حتی احتمال عود سرطان را کاهش دهد
 • یادآوری قرار ملاقات‌های شما با پزشک مراقبت‌های اولیه، که سلامت کلی بیمار را کنترل می‌کند.

نکنه حائز اهمیت آن است که بیمار حتماً باید بیمه درمانی داشته باشد، زیرا هزینه‌های سرطان بسیار گران است. حفظ بیمه درمانی حتی پس از درمان بسیار مهم است. زیرا ممکن است سرطان دوباره باز‌گردد.

کاهش خطر پیشرفت و عود سرطان تیروئید

اگر درمان سرطان تیروئید انجام شده باشد احتمالاً بیمار تمایل دارد تا اقداماتی را انجام دهد با جلوی عود مجدد این بیماری گرفته شود. این اقدامات شامل ورزش، خوردن انواع خاصی از غذا‌ها، مصرف مکمل غذایی خاص و … است. البته باید گفته شود که متأسفانه هنوز اقداماتی وجود ندارد که جلوی ظاهر شدن مجدد این بیماری را بگیرد.

اما اتخاذ شیوه‌های زندگی سالم مانند سیگار نکشیدن، خوب غذا خوردن، ورزش منظم و حفظ وزن مناسب بسیار مهم است. این نوع تغییرات به عنوان اثرات مثبتی بر سلامت شما شناخته شده است که ممکن است بیشتر از خطر ابتلا به سرطان باشد.

مکمل‌های غذایی موثر در درمان سرطان تیروئید

تا به امروز، هیچ مکمل غذایی (از جمله ویتأمین‌ها، مواد معدنی و محصولات گیاهی) به وضوح نشان داده نشده است که به کاهش خطر پیشرفت یا عود سرطان تیروئید کمک کند. این بدان معنا نیست که هیچ مکملی مفید خواهد بود، اگرچه مهم است که بدانید هیچ کدام ثابت نشده است.

بررسی مکمل‌های غذایی موثر در درمان سرطان تیروئید
آشنایی با مکمل‌های غذایی موثر در درمان سرطان تیروئید
سخن پایانی

سرطان تیروئید چندین سال اخیر بسیار رواج پیدا کرده است و این موضوع نگران‌کننده است. اما با توجه به همه گیر شدن این بیماری پیشرفت‌های درمانی قابل توجهی نیز اتفاق افتاده که تا درصد زیادی از مبتلایان قابل درمان هستند. اما گاهی ممکن است بر اساس شرایط‌بندی و نوع بیماری و سطح پیشرفت این بیماری درمان شوند یا بعد از درمان مجدد باز‌گردد. در این صورت ممکن است بیمار دچار بحران‌های شدیدی روحی و جسمی شده که در صورت کنترل آن قادر است تا با درمان سرطان تیروئید مجدد بیماری را شکست دهد.

سوالات متداول آیا سرطان تیروئید قابل بازگشت است؟

 1. آیا سرطان تیروئید قابل درمان است؟
  بله، اکثر موارد سرطان تیروئید قابل درمان هستند. درمان‌ها ممکن است شامل جراحی، درمان با اشعه، و مصرف داروهای ضدسرطان باشد. نتیجه درمان بستگی به نوع و مرحله سرطان، توانایی جراحی، و پاسخ بدن به درمان دارد
 2. آیا سرطان تیروئید قابل بازگشت است؟
  بله، ممکن است سرطان تیروئید بازگشت داشته باشد، به ویژه اگر درمان به‌طور کامل انجام نشود یا اگر سلول‌های سرطانی باقی‌مانده باشند. پیش‌بینی بازگشت بهبود نیازمند عواملی از جمله نوع سرطان، مرحله برخورد، واکنش به درمان و پیگیری منظم است
 3. چگونه می‌توان بازگشت سرطان تیروئید را کاهش داد؟
  پیگیری منظم با پزشک، مصرف داروها به‌طور منظم (اگر تجویز شده باشد)، و انجام آزمون‌ها و تصاویربرداری‌های پیگیری می‌تواند کمک به شناسایی زودرس بازگشت سرطان و اقدامات درمانی سریع‌تر نماید. همچنین، تغییرات در سبک زندگی مانند ایجاد عادات سالم غذایی و مداومت در فعالیت بدنی نیز می‌تواند در کاهش خطر بازگشت سرطان تیروئید مؤثر باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *